Sweet Child O' Mine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sweet Child O' Mine
Singl od Guns N' Roses
Z albaAppetite for Destruction
Strana B"It's So Easy (Live)" (USA), "Out ta Get Me" (UK)
Vydáno17. srpna 1988 (USA),
29. května 1989 (UK)
Nahráno1987
FormátVinyl LP, Kazety, CD
ŽánrHard Rock[1], glam metal[2]
Délka05:56 (album)
3:57(singl)
VydavatelstvíGeffen Records
ProducentMike Clink
AutorAxl Rose
Slash
Izzy Stradlin
Duff McKagan
Steven Adler
Umístění na žebříčku
Singly Guns N' Roses chronologicky
"Welcome to the Jungle"
(1987)
"Sweet Child o' Mine"
(1988)
"Paradise City"
(1988)

Sweet Child O' Mine je píseň skupiny Guns N' Roses vydaná v roce 1987 na albu Appetite for Destruction. Singl vyšel ve stejném roce a stal se prvním singlem kapely, který se dostal na první místo žebříčku Billboard Hot 100. Uvádí se, že Sweet Child O'Mine je jednou z mála písní, kterou lze rozpoznat po zahrání pouhých prvních třech tónů.

Píseň[editovat | editovat zdroj]

Píseň oficiálně napsali Guns N' Roses jako celek, konkrétně obsahuje Slashův riff, Axlův text, Izzyho akordy a Duffovy basy. Předpokládá se, že píseň je o Axlově tehdejší přítelkyni Erin Everly.

Bývalý kytarista kapely Slash se o písní vyjadřoval negativně kvůli jejímu původu, protože ji původně hrál jen z legrace. Když se Slash a Steven Adler rozcvičovali, hrával Slash „cirkusový“ riff a dělal na Adlera grimasy. Adler jej požádal, aby zahrál riff znovu, Izzy Stradlin napsal akordy. Axla Rose píseň zaujala a začal zpívat text, který dříve napsal jako báseň. V rozhovoru pro Hit Parader v roce 1988 řekl McKagan:

Napsali jsme ji asi za pět minut. Byly to jenom tři akordy. Znáte ten Slashův riff na začátku? Byl to docela vtip, mysleli jsme si, 'co je to za song? Nic z toho nebude, bude to jen vycpávka na albu.' A kromě zpěvu je velice sladká a upřímná.[3]

Videoklip[editovat | editovat zdroj]

Videoklip zobrazuje kapelu obklopenou členy štábu rozehrávající se v opuštěném divadle. Ve videoklipu se také objevují přítelkyně některých členů kapely. Videoklip byl extrémně úspěšný na MTV a pomohl kapele dostat se do mainstreamových rádií.

Ve snaze udělat ji prodejnější na MTV a v rádiích byla píseň zkrácena z 5:56 na 4:20 minuty vynecháním Slashova sóla. Toto rozhodnutí vyvolalo hněv členů kapely, Axl Rose v rozhovoru pro Rolling Stone v roce 1989 řekl: „Nesnáším sestříhanou verzi Sweet Child O' Mine. Rádia řekla, 'dobře, ale váš zpěv jsme nevystřihli.' Mou oblíbenou částí je ale Slashovo sólo, to je nejsilnější část písně. Nebyl důvod jej vystřihnout, kromě vytvoření více místa pro reklamu, aby získali majitelé stanic více dolarů. Když se k vám dostane osekaná verze Paradise City, půlka Sweet Child O' Mine, nebo sestříhaná Patience, je to podvod.“[4]

V květnu 2006 prozradil Axl Rose, že původní nápad byl udělat videoklip o obchodu s drogami. Videoklip měl zobrazovat Asiatku cestující se svým dítětem do ciziny a na konci by se ukázalo, že dítě je mrtvé a plné heroinu. Geffen Records ale tento koncept odmítl.

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Píseň se umístila na 37. místě v anketě časopisu Guitar World „100 Greatest Guitar Solos“. V žebříčku časopisu Blender „500 Greatest Songs Since You Were Born“ se umístila pátá a v žebříčku časopisu Rolling Stone „500 Greatest Songs of All Time“ skončila na 196. místě. Časopis Q umístil píseň na šesté místo v žebříčku „100 Greatest Guitar Tracks“. Čtenáři časopisu Total Guitar označili slavný úvodní riff za nejlepší riff všech dob.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sweet Child O' Mine na anglické Wikipedii.

  1. VH1 Top 100 Hard Rock Songs [online]. January 1, 2009 [cit. 2016-05-31]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009. (anglicky) 
  2. POPOFF, Martin. The Big Book of Hair Metal: The Illustrated Oral History of Heavy Metal's Debauched Decade. [s.l.]: Voyageur Press, August 15, 2014. Dostupné online. ISBN 978-0-7603-4546-7. S. 154. (anglicky) 
  3. MEANING BEHIND SONGS. hem.passagen.se [online]. [cit. 2007-01-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-12-31. 
  4. Here Today… Gone To Hell! The Rolling Stone Interview With Axl Rose

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]