Svijany (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámek Svijany
Zámek Svijany, letecky
Zámek Svijany, letecky
Poloha
Adresa Svijany, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 28609/5-4456 (PkMISSezObr)
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zpráva o Svijanech pochází z roku 1345, obec tehdy patřila cisterciáckému klášteru v Mnichově Hradišti. Pivovar ve Svijanech se v záznamech objevuje poprvé v roce 1564. O rok později získal ves Jaroslav z Vartenberka, který si v ní vystavěl renesanční tvrz. Po jeho smrti Svijany s tvrzí i pivovarem získal Jáchym Ondřej Šlik, jeden z českých pánů popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Svijany pak připadly Valdštejnům, kteří v nich hospodařili až do roku 1814. Starou tvrz přestavěli na zámek, rozšířili i sousední pivovar. Od roku 1820 do roku 1945 byl majetek ve vlastnictví Rohanů. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a posléze znárodněn. Patřil tehdy Severočeským pivovarům. V roce 1996 jej koupil Milan Rýdlo z Čápovky pro sídlo Rytířského řádu svatého Václava, od něhož ho v roce 2013 převzal Pivovar Svijany, který pak chátrajícímu zámku během necelých tří let vrátil podobu z přelomu 17. a 18. století, tedy takovou, jakou měl za vlády Valdštejnů. První etapa nákladné rekonstrukce vyhodnocené jako Stavba roku Libereckého kraje si vyžádala náklady přes 60 milionů korun. Díky přispění grantu z EHP a Norských fondů při ní vznikl jeden z nejatraktivnějších rodinných výletních cílů v celém Pojizeří. V rámci druhé etapy rekonstrukce bylo v červnu 2017 v areálu zámku otevřeno i ubytování hotelového typu a restaurační zařízení.

Expozice[editovat | editovat zdroj]

Rohanský erb na zámeku
Kaple svatého Jana a Pavla, Zámek Svijany

Expozice archeologie Unikátní archeologická expozice o době bronzové vás provede nad žárovými hroby z pohřebiště „Na Cecilce“, přiblíží vám tehdejší pohřební rituál a představí bronzový poklad či originální nálezy ze zámecké zahrady staré až 6500 let.

Historie zámku a okolí Dozvíte se zde, kdy byly osídleny Svijany, jak starý je zámek, které šlechtické rody zde vládly, proč souvisí název Svijany s chovem prasat nebo kdy byl odlit zvon nad kaplí.

Velká kaple Velká kaple byla původně rytířským sálem a v roce 1768 byla přestavěna na kapli sv. Jana a Pavla. Dnes zde můžete spatřit unikátní malovanou výzdobu z let 1612 – 1621, která byla objevena až při současné rekonstrukci. Její součástí jsou i erby tehdejších majitelů zámku, matky a manželek Jáchyma Ondřeje Šlika.

Expozice lázeňství a pivovarnictví Expozice lázeňství představuje starověké a středověké lázně. V expozici pivovarnictví se pak můžete dozvědět, kolik stálo pivo v roce 301 za císaře Diokleciána, nebo co se stalo se šenkýřkou, když míchala pivo s vodou. Naleznete zde i další zajímavosti a množství dobových obrázků a předmětů týkajících se pivní kultury.

Expozice podzemí Na zámku můžete vidět fotografie podzemních prostor, které jsou v Libereckém kraji otevřené veřejnosti. Některé jsou dílem přírody, některé vznikly jako součást středověkých hradů rytířských řádů, jiné byly vystavěny za účelem civilní obrany.

Island Island byl osídlen poměrně pozdě, až v době Vikingů v 9. století, proto se místní archeologie liší oproti většině evropských zemí. Na velkoformátových fotografiích můžete obdivovat nejen historické památky, ale také nádhernou tamní přírodu.

Montessori Zde se dozvíte, kdo byla Marie Montessori, která změnila pohled na dítě a jeho vzdělávání. Uvidíte zde osobnosti, které prošli tímto vzděláním. Děti si mohou také spoustu zajímavých hraček samy vyzkoušet.

Zámecká zahrada V zámecké zahradě se nachází dřevěná replika 3000 let staré svatyně z doby bronzové, dobová chlebová a bronzová pec. Postavte se na autentická místa vzácných archeologických nálezů a nechte se provést 3D aplikací, se kterou se dozvíte, jak přesně tyto nálezy vypadaly. Na pískovišti si můžete vykopat svijanskou středověkou „swinii“.

Romové na archivních fotografiích Soubor historických snímků s názvem „Krásné časy…?“ zobrazuje nesnadný život Romů v Čechách a Evropě na konci 19. stol. až čtvrtého desetiletí 20. stol.

Hotel[editovat | editovat zdroj]

Hotel nabízí ubytování v celkem 17 zámeckých pokojích s kapacitou 41 lůžek. Pokoje se nachází ve 3. a 4. nadzemním podlaží.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]