Přeskočit na obsah

Sviňucha obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSviňucha obecná
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Cetartiodactyla)
Infrařádkytovci (Cetacea)
Malořádozubení (Odontoceti)
Čeleďsviňuchovití (Phocoenidae)
Rodsviňucha (Phocoena)
Binomické jméno
Phocoena phocoena
Carl Linné, 1758
rozšíření druhu
rozšíření druhu
rozšíření druhu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sviňucha obecná (Phocoena phocoena) je šedobílý savec z řádu kytovců, který se po většinu života zdržuje poblíž pobřeží nebo v mělkých vodách. Někdy vyplouvá do ústí řek a do přístavů. Přestože sviňuchy obývají rozlehlá území, spatřit je lze zřídka, protože nad vodu vyskakují jen vzácně. Sviňuchy dosahují délky až 1,9 m. Rozšíření: severní vody celého světa. Jeden druh tohoto savce má po celém světě méně než 500 jedinců. Sviňucha je podobná delfínům a chová se tak, ale je méně inteligentní. Spolu s delfínem skákavým, kulohlavcem černým a kulohlavcem Sieboldovým je lovena obyvateli Faerských ostrovů při tradičním lovu grindadráp.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

V norských a islandských vodách je hlavní složkou potravy sviňuchy huňáček severní, zatím co v Severním moři a ve vnitřních švédských a dánských vodách preferuje druhy žijící při dně, jako tresky, hlaváčky, smačky a také sledě. Zkonzumuje množství potravy, denně až 10 % tělesné hmotnosti. Vytváří si veliké tukové zásoby pro pozdější trávení v zimě (např. středo-zadní tuková vrstva vzroste z letní tloušťky 20–25 mm na zimní 35–45 mm).

Sociální organizace[editovat | editovat zdroj]

Sviňuchy žijí solitérně nebo v párech tvořených matkou a mládětem nebo v menších skupinách od 3 (matka, jednoleté mládě a mládě) do 10 jedinců. Byly pozorovány skupiny 50–100 jedinců během lovu, pravděpodobně se jedná o menší skupiny, které se shromáždily kolem hojně dostupné potravy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]