Sviňucha obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSviňucha obecná
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád kytovci (Cetacea)
Čeleď sviňuchovití (Phocoenidae)
Rod sviňucha (Phocoena)
Binomické jméno
Phocoena phocoena
Carl Linné, 1758
rozšíření druhu
rozšíření druhu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sviňucha obecná (Phocoena phocoena) je šedobílý savec z řádu kytovců, které se po většinu života zdržuje poblíž pobřeží nebo v mělkých vodách. Někdy vyplouvá do ústí řek a do přístavů. Přestože sviňuchy obývají rozlehlá území, málokdy je spatříte, protože nad vodu vyskakují jen vzácně. Sviňuchy dosahují délky až 1,9 m. Rozšíření: Severní vody celého světa. Jeden druh tohoto savce má po celém světě méně než 500 jedinců. Je velmi podobná delfínům a chová se tak, ale je méně chytrá. Spolu s delfínem skákavým, kulohlavcem černým a kulohlavcem Sieboldovým je lovena obyvateli Faerských ostrovů při tradičním lovu grindadráp.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

V norských a islandských vodách je hlavní složkou potravy huňáček severní, zatímco v Severním moři a ve vnitřních švédských a dánských vodách preferuje druhy žijící při dně, jako tresky, hlaváčky, smačky, ale také sledě. Zkonzumuje velké množství potravy, což může denně být až 10 % tělesné hmotnosti sviňuchy. Vytvářejí si veliké tukové zásoby pro pozdější trávení v zimě (např. středo-zadní tuková vrstva vzroste z letní tloušťky 20–25 mm na zimní 35–45 mm).

Sociální organizace[editovat | editovat zdroj]

Sviňuchy žijí solitérně, nebo v párech tvořených matkou a mládětem, nebo v menších skupinách od 3 (matka, jednoleté mládě a mládě) do 10 jedinců. Byly pozorovány skupiny 50–100 jedinců během lovu, pravděpodobně se jedná o menší skupiny, které se shromáždily kolem hojně dostupné potravy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-10]