Sviňucha obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Sviňucha obecná

alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: kytovci (Cetacea)
Čeleď: sviňuchovití (Phocoenidae)
Rod: sviňucha (Phocoena)
Binomické jméno
Phocoena phocoena
Carl Linné, 1758
rozšíření druhu
rozšíření druhu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sviňucha obecná (Phocoena phocoena) je šedobílý savec z řádu kytovců, které se po většinu života zdržuje poblíž pobřeží nebo v mělkých vodách. Někdy vyplouvá do ústí řek a do přístavů. Přestože sviňuchy obývají rozlehlý areál, málokdy je spatříte, protože nad vodu vyskakují jen vzácně. Sviňuchy dosahují délky až 1,9 m. Rozšíření: Severní vody celého světa. Jeden druh tohoto savce má po celém světě méně než 500 jedinců. Je velmi podobná delfínům a chová se tak, ale je méně chytrá. Spolu s delfínem skákavým, kulohlavcem černým a kulohlavcem Sieboldovým je lovena obyvateli Faerských ostrovů při tradičním lovu grindadráp.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

V norských a islandských vodách je hlavní složkou potravy huňáček severní, zatímco v Severním moři a ve vnitřních švédských a dánských vodách preferuje druhy žijící při dně, jako tresky, hlaváčky, smačky, ale také sledě. Zkonzumuje velké množství potravy, což může denně být až 10 % tělesné hmotnosti sviňuchy. Vytvářejí si veliké tukové zásoby pro pozdější trávení v zimě (např. středo-zadní tuková vrstva vzroste z letní tloušťky 20–25 mm na zimní 35–45 mm).

Sociální organizace[editovat | editovat zdroj]

Sviňuchy žijí solitérně, nebo v párech tvořených matkou a mládětem, nebo v menších skupinách od 3 (matka, jednoleté mládě a mládě) do 10 jedinců. Byly pozorovány skupiny 50–100 jedinců během lovu, pravděpodobně se jedná o menší skupiny, které se shromáždily kolem hojně dostupné potravy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]