Sverre Magnus Norský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Norská královská rodina
Norská královská rodina
JV král
JV královna

Sverre Magnus Norský
Sverre Magnus de Norvège.png
Narození 3. prosince 2005 (14 let)
Rikshospitalet
Bydliště Skaugum
Alma mater Janslokka school (od 2011)
Oslo Montessori School (od 2014)
Ocenění King Harald V's Jubilee Medal 1991–2016
Rodiče Haakon Magnus a Mette-Marit Norská
Příbuzní Marius Borg Høiby a Ingrid Alexandra (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princ Sverre Magnus Norský (* 3. prosince 2005 Oslo) je mladší dítě norského korunního páru prince Haakona a princezny Mette-Marit, zároveň jediný vnuk krále Haralda V. a královny Sonji.

Narození a křest[editovat | editovat zdroj]

„Magnus“, jak mu doma říkají, se narodil stejně jako jeho starší sestra ve Fakultní nemocnici v Oslu a to dne 3. prosince 2005 v 10.45 SEČ, ještě ten den byl se svou matkou z nemocnice propuštěn. Po narození princ měřil 52 centimetrů a vážil 3 944 gramů. Dva dny po jeho narození oznámil král Harald V. na Státní radě princovo jméno a titul: “Jeho výsost Princ Sverre Magnus Norský“ .

Co se týče princových křestních jmen, tak rodiče patrně hledali inspiraci v norské historii, obě jeho jména mají totiž svou norskou královskou historii. Jméno „Sverre“ dostal po norském králi z 12. století, jeho druhé jméno „Magnus“ není o nic méně historické než to první, je to rovněž jméno mnoha norských králů a je to dokonce i prostřední jméno jeho otce korunního prince Haakona. Mnoho Norů a královských pozorovatelů dokonce hodnotilo výběr jeho jmen jako velmi zdařilý.

Křtiny prince Sverra Magnuse se konaly 4. března 2006 v kapli Královského paláce v Oslu. Obřad vedl biskup Ole Christian Kvarme. Stejně jako jeho starší sestra Ingrid Alexandra měl i on hned několik kmotrů:

Kromě jeho kmotrů a členů norské královské rodiny se křtu zúčastnilo mnoho členů zahraničních královských rodin např. dánská královna Markéta II., korunní princ Frederik Dánský a jeho manželka Mary nebo švédská korunní princezna Victoria.

Následnictví[editovat | editovat zdroj]

Sverre Magnus je třetí v linii následnictví na norský trůn, stejně tak je zahrnut v linii následníků na britský trůn.

Tituly[editovat | editovat zdroj]

  • 3. prosince 2005 – současnost: Jeho výsost Princ Sverre Magnus Norský