Svaz levice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vasemmistoliitto
Logo
Datum založení1990
PředsedkyněLi Andersson
Ideologiedemokratický socialismus
eko-socialismus
Politická pozicelevice
Evropská stranaStrana evropské levice
Politická skupina EPEvropská sjednocená levice a Severská zelená levice
Mládežnická org.Levicová mládež
Finský svaz pionýrů demokracie
Barvyrůžová
Oficiální webvasemmisto.fi
Zisk mandátů ve volbách
Finský parlament
11/200
Evropský parlament
1/14
Obecní zastupitelstva
100/1379
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svaz levice (finsky Vasemmistoliitto, zkr. vas., švédsky Vänsterförbundet, severosámsky Gurutlihttu) je finská vládní radikálně levicová exkomunistická strana. Vznikla v roce 1990, kdy se na jejím založením podílelo několik finských uskupení: Komunistická strana Finska, Demokratická liga finského lidu a Demokratická liga finských žen.[1]

V tamním stranickém systému stojí nalevo od sociálních demokratů a sdružuje několik skupin členů s radikálně levicovými názory, jako jsou reformní komunisté, feministky, „zeleně“ smýšlející či příznivci tzv. Nové levice. Základními hodnotami strany jsou rovnoprávnost, svoboda a udržitelný rozvoj.[2] Ve snaze odlišit se od sociální demokracie se soustřeďuje na témata jako jsou komunitarismus, decentralizace správy, multikulturalismus, pacifismus, rovnost pohlaví či participaci občanů na veřejných záležitostech.

Ve vztahu vůči evropské integraci je postoj strany euroskeptický, protože podle ní klade nynější Evropská unie příliš velký důraz na ekonomická témata, a to na úkor otázek sociálních. Striktně také odmítá členství Finska v NATO.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Maxmilián Strmiska - Vít Hloušek- Lubomír Kopeček-Roman Chytílek: Politické strany moderní Evropy. Praha, Portál 2005, s. 256.
  2. Periaateohjelma [online]. Vasemmistoliitto, 16.6.2007 [cit. 2019-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-06-30. (finsky) 
  3. Maxmilián Strmiska - Vít Hloušek- Lubomír Kopeček-Roman Chytílek: Politické strany moderní Evropy. Praha, Portál 2005, s. 257.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]