Svatokřižská brigáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatokřižská brigáda
Brygada Swietokrzyska (odznaka powojenna).svg
Země Polsko Polsko
Vznik 11. srpna 1944
Zánik červen 1946
Typ odbojová skupina
Velitelé Antoni Szacki
Nadřazené jednotky Národní ozbrojené síly
Účast
Války Druhá světová válka

Svatokřižská brigáda byla polská antifašistická a antikomunistická odbojová skupina, součást Národních ozbrojených sil. Působila v závěru druhé světové války i po ní. Patřila k nacionalistické části odboje, nepřipojila se k Zemské armádě. Na konci druhé světové války začala skupina pokládat odboj proti prohrávajícímu Německu za zbytečný (byla i proti Varšavskému povstání) a soustředila se na odboj proti Sovětům.

Skupina během jara a léta 1945 provedla evakuaci z Polska, do kterého postupovala Rudá armáda, a přes tehdejší Protektorát Čechy a Morava prošla až na Šumavu. Odbojáři se snažili dostat k západním vojskům, které vnímali jako své spojence v odboji proti Sovětskému svazu. Jejich přesun k Američanům dokonce probíhal s vědomím a za souhlasu Wehrmachtu, čímž si po válce vysloužili pověst kolaborantů.

Na sklonku války se podíleli na osvobození koncentračního tábora v Holýšově.

V českém poválečném tisku byli označováni jako polští vojenští desperáti a tlupy fašistických vojáků. Soužití odbojářů s obyvateli západočeských obcí, kde přebývali, nebylo dle pramenů kvůli rozdílné historické zkušenosti se Sověty (pro Čechy hrdinové, pro Poláky nepřátelé) vůbec jednoduché. Odbojáři navíc toužili po další válce (se Sovětským svazem), zatímco Češi toužili po míru.

Američané nakonec Svatokřižskou brigádu přesunuli do Bavorska, kde se přeměnila na strážní oddíly.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FRIEDL, Jiří. Vojáci – psanci : Polská Svatokřižská brigáda Národních ozbrojených sil na českém území v roce 1945. Brno: Historický ústav AV ČR, 2015.