Přeskočit na obsah

Svatobořické děti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Svatobořické děti jsou přímí potomci rodičů popravených za heydrichiády. Tyto děti byly až do dubna 1945 vězněny ve Svatobořicích u Kyjova v internačním táboře Svatobořice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Děti rodičů postupně zatčených německou státní policií za podíl na útoku na Reinharda Heydricha a pomoc parašutistům z operačních skupin Anthropoid, Silver A, Out Distance a Intransitive byly od srpna do listopadu 1942 přiváženy do kojeneckého oddělení Sociálního ústavu hlavního města Prahy v Krči a do zámečku Jenerálka v šáreckém údolí u Nebušic.

V zámečku na Jenerálce bylo postupně internováno 46 dětí ve věkovém rozpětí od dvou do šestnácti let.[1] Zde žily pod přísným dohledem a netušily, zda se ještě někdy sejdou se svými rodiči a jaký je jejich osud. O ty nejmenší se staraly starší děti. Každá starší dívka dostala na starost jedno menší dítě.[2]

Dne 14. dubna 1944 byly tyto děti transportovány do internačního tábora ve Svatobořicích u Kyjova. V tomto táboře byli internováni rodinní příslušníci a příbuzní osob, které odešly bojovat proti nacistům do zahraničí. Děti byly umístěny v mužském táboře v tzv. Kinderheimu v baráku č. 25.

Ve čtvrtek 12. dubna 1945 byly „Svatobořické děti“ evakuovány do Kyjova, odtud byly 16. dubna 1945 deportovány do „pracovně-výchovného“ tábora v Plané nad Lužnicí. Z obavy, aby je Němci na poslední chvíli nepovraždili, ukryli je místní lidé v hostinci v 6 km vzdáleném Turovci. Po pár dnech se vrátily zpět do Plané nad Lužnicí, kde se dočkaly konce války.

Speciálním vagonem přijely dne 12. května 1945 na Wilsonovo nádraží v Praze. Teprve pak se postupně začaly dozvídat, že jejich rodiče byli v rámci hromadných poprav zavražděni v Mauthausenu ve dnech 24. října 1942 a 26. ledna 1943.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PILÁTOVÁ, Agáta. Malé velké dějiny v příběhu svatobořických dětí. program.rozhlas.cz [online]. Český rozhlas, 2020-06-14 [cit. 2023-08-15]. Dostupné online. 
  2. GAZDÍK, Jan. Poslední pohled, pak už jen mučení a smrt. "Děti" ze Svatobořic přežily řádění nacistů jen zázrakem. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2017-06-21 [cit. 2023-08-15]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]