Svatební tiskoviny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Svatební tiskoviny v České republice představují souhrn tiskovin, které se vztahují ke svatbě.

Save the date[editovat | editovat zdroj]

(volný český překlad zní „zapište si datum“ nebo „poznačte si datum“)

Save the date je jednoduchá tiskovina oznamující svatbu alespoň rok až půl roku před jejím očekávaným termínem sloužící jako informace o plánované svatbě na konkrétní datum pro svatební hosty, aby si na daný termín nic jiného nenaplánovali. Svatební oznámení po ní teprve následuje. Tato tiskovina je v českém prostředí zatím užívána spíše ojediněle, ale nabývá na oblíbenosti.

Svatební oznámení[editovat | editovat zdroj]

Svatební oznámení je tiskovina oznamující sňatek. Obsahem této tiskoviny by měly být celá jména snoubenců, datum, místo a čas konání svatebního obřadu, volitelně pak verš (motto) a adresy snoubenců kam mohou hosté zasílat blahopřání.

Svatební pozvánky[editovat | editovat zdroj]

Svatební pozvánky jsou menší kartičky přikládané ke svatebnímu oznámení, kterými snoubenci zvou své hosty ke svatební hostině, popř. k odpolední nebo večerní oslavě.

Standardním textem je v případě pozvánky na svatební hostinu: „Srdečně Vás zveme ke svatebnímu stolu."

V případě pozvánky na odpolední nebo večerní oslavu se zpravidla uvádí i od kolika hodin a kde zábava pro širší okruh přátel začíná: „Srdečně Vás zveme na odpolední oslavu, která se koná od 17 hodin v restauraci x."

Karty s žádostí o peněžní dary[editovat | editovat zdroj]

Karty s žádostí o peněžní dary jsou kartičky menšího formátu, na nichž snoubenci uvádějí zpravidla formou vtipné básničky, že si přejí svatební dary v peněžní podobě. Tyto kartičky pak přikládají ke svatebnímu oznámení.

Jmenovky[editovat | editovat zdroj]

Jmenovky jsou malé kartičky zpravidla v obdélníkovém formátu s přehybem tzv. na stříšku se jmény jednotlivých hostů. Hosté jsou pak usazeni u svatební tabule podle umístění jmenovky s jejich jménem.

Svatební menu[editovat | editovat zdroj]

Svatební menu obsahuje seznam pokrmů, které se podávají u svatební tabule. Často jsou zde uvedeny i alkoholické a nealkoholické nápoje, které mají svatební hosté zdarma k dispozici.

Program[editovat | editovat zdroj]

Svatební program je souhrnem průběhu svatebního dne. Oblíbené je používat symbolické ikony pod nimiž je uveden konkrétní čas konání jednotlivých aktivit.

Svatební strom[editovat | editovat zdroj]

Svatební strom je kresba nebo malba stromu bez listí, přičemž na konci větví novomanželé a jejich svatební hosté zanechají otisk prstu nanesený prstovými barvami. Takto ozdobený strom si pak novomanželé zpravidla nechají zarámovat a pověsí si ho na památku na zeď v jejich obydlí.

Svatební noviny[editovat | editovat zdroj]

Svatební noviny jsou originální noviny vytvořené snoubenci týkající se jejich společného života vedoucího k uzavření sňatku doplněné křížovkou nebo sudoku, horoskopem, počasím, harmonogramem svatby, případně svatebním menu apod. Svatební noviny slouží k zpříjemnění času svatebních hostů, když se jim novomanželé nemohou plně věnovat např. z důvodu novomanželského focení.

Poděkování[editovat | editovat zdroj]

Bývá zvykem poděkovat hostům za účast na svatbě nebo za svatební blahopřání. Za tímto účelem je možné například nechat si vytisknout etikety na víno, případně si lze nechat vytisknout jednoduché karty s poděkováním.

Etikety na svatební víno[editovat | editovat zdroj]

Samolepa na lahve obsahuje většinou jména snoubenců, datum a místo svatby. Někdy se uvádí i text "Děkujeme!". Lahve s vínem darují novomanželé hostům jako poděkování za účast na svatbě.

Děkovací kartičky[editovat | editovat zdroj]

Zpravidla se na děkovací kartičky píše text "Děkujeme, že jste při tom byli s námi." a jména snoubenců.


Externí odkazy:

Inspirace pro svatební tiskoviny

Druhy svatebních tiskovin