Svatební šaty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nevěsta ve svatebních šatech

Svatební šaty jsou společenský dámský oděv, speciálně navržený a vyhotovený pro sňatek. Pro výrobu svatebních a společenských šatů vzniklo v posledních padesáti letech celosvětové průmyslové odvětví s mnoha výraznými značkami.

Střihy[editovat | editovat zdroj]

Roku 1840, kdy se anglická královna Viktorie provdala za Alberta ze Saxe, měla na sobě zářivě bílé šaty. Jelikož se i ostatní nevěsty chtěly cítit jako královna, započala tímto tradice, která stanovila základní barvu svatebních šatů. V tomto a minulém století se nosily šaty splývavého, korzetového nebo bohatého střihu, s různými délkami sukní, nebo kostýmy, obvykle v bílé nebo krémové barvě. Stále častěji se objevují svatební šaty výrazných barev či s etnickými prvky. Módní návrháři, které si největší svatební firmy objednávají pro design nových kolekcí, pravidelně představují extravagantní svatební šaty, které odhalují intimní partie nebo se jinak vymykají sériové produkci.

Svatební průmysl[editovat | editovat zdroj]

Dá se tak nazvat od počátku 20. století. Rozmach svatebního průmyslu přišel v druhé polovině 20. století především v Itálii, Francii a Španělsku a stále trvá. Svatební průmysl se skládá z výrobců, svatebních salonů a specializovaných zprostředkovatelských agentur zařizujících tzv. svatby na klíč.

Distribuce svatebních šatů[editovat | editovat zdroj]

V Česku je zvykem si svatební šaty pronajímat na 4-5 dní (čtvrtek až pondělí) ve specializovaných svatebních salonech, ve většině zemí jsou pouze k prodeji ve svatebních domech příslušného výrobce nebo dovozce.
Schéma distribuce svatebních šatů je v zahraničí i u nás shodné, pouze s opačným poměrem prodejů svatebních šatů oproti pronájmům 90% ku 10%:

  • Výrobci mají sítě vlastních svatebních salonů (značkových obchodů) a poskytují licenci prodeje dovozcům (franšíza, jiná autorizace).
  • Dovozci mají vlastní svatební salony či sítě svatebních salonů (značkových obchodů) a v souladu s obchodní politikou dodavatele buď poskytují sortiment ještě třetím osobám či nikoliv.[pozn. 1]
  • Třetí osoby mají svatební salony, nemají franšízu nebo autorizaci, a sortiment nakupují od výrobců a dovozců.[pozn. 2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Svatební salony výrobců a dovozců se dále dělí na: metropolitní - minimálně jeden značkový obchod ve velkém městě nebo značková síť o více provozovnách téhož subjektu.
  2. Svatební salony třetích osob se dále dělí na regionální, metropolitní, případně síť, nejedná se však o salony značkové, protože nakupují zprostředkovaně a nemají s výrobcem svého zboží přímou vazbu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]