Svatý Maur (benediktin)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Maurus
Benedetto, Mauro e Placido.jpg
opat
Datum narozenímezi lety 500512
Místo narozeníŘím
Datum úmrtíkolem roku 584
Místo úmrtíGalie
Svátek5. říjen
Úřadyřeholník – benediktin
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Patronemobuvníků; proti revmatismu, proti epilepsii

Svatý Maurus (narozen mezi lety 500512, Řím – † kolem roku 584, Galie) je křesťanský světec, za života benediktinský opat, jeho učitelem byl sv. Benedikt z Nursie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Maurus se narodil v rodině římského senátora. Byl oblíbeným žákem sv. Benedikta z Nursie, se kterým se znal již od dětství.

Benediktinem[editovat | editovat zdroj]

Maurus toužil po dokonalém duchovním životě. Vstoupil k benediktinům a v klášteře na Monte Cassino jej (přes jeho odpor) považovali za jakéhosi zástupce sv. Benedikta. Je doloženo, že měl dar uzdravovat. Vypráví se, že na Monte Cassino přivedli ke sv. Benediktovi němého chlapce, aby mu světec požehnal. Světec ale nebyl momentálně v klášteře, a tak byl o požehnání požádán právě Maurus, kterého uviděli, jak se s motykou přes rameno zrovna vrací z klášterního hospodářství. Maurus o tom zpočátku nechtěl ani slyšet. Nakonec se ale přemluvit. A hle – stal se div – chlapec po jeho požehnání začal mluvit.

Když sv. Benedikt dostal nabídku na založení kláštera ve Francii, poslal na nabídnuté místo „na obhlídku“ právě Maura a s ním čtyři řeholní bratry. Na cestu jej vybavil svým požehnáním a stanovami řádu, k čemuž přidal pověření šíření řádu.

Maurus na určeném místě založil benediktinské opatství, které jako opat vedl. Když sv. Benedikt zemřel, nikoho nepřekvapilo, že Maurus byl zvolen jeho nástupcem. V roce 1969 byla jeho liturgická památka spojena s památkou sv. Placida.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]