Svatý Jan Křtitel (da Vinci)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Obraz Svatý Jan Křtitel

Svatý Jan Křtitel je obraz namalovaný italským renesančním umělcem Leonardem da Vincim kolem roku 1513.

Dílo patří k umělcovým posledním obrazům. Pochází z Leonardova římského působení. Představuje Jana Křtitele se sotva viditelnými atributy: křížem a oděvem z velbloudí srsti. Na diváka se dívá milá tvář mladého muže s úsměvem, připomínajícím úsměv Mony Lisy. Důležité je gesto pravé ruky. Symbolizuje Janův úkol zvěstovatele Kristova příchodu a fakt, že člověk pouze křtem dosáhne spasení v nebi.

Obraz patří k nejdiskutovanějším Leonardovým dílům. Je kupříkladu zjevné, že Janovy rysy jsou zženštilé. Šlo o typickou Leonardovu metodu, kdy muži dostávají ženské rysy a naopak ženy jsou ženských rysů zbavovány. Tento autorův androgynní ideál bývá dáván do souvislosti s Leonardovou homosexualitou.

V roce 1516 Leonardo opustil Itálii, aby se na zbytek života usadil ve Francii. Obraz putoval s ním a po jeho smrti se stal majetkem francouzského krále Františka I. Dnes patří k vzácným exponátům pařížského Louvru.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Svätý Ján Krstiteľ (Leonardo da Vinci) na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ch. Stukenbrock, B. Topper, 1000 mistrovských děl evropske malířství 1300 - 1850, Slovart, Praha, 2008, ISBN 978-80-7391-129-4

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]