Svatý Cyriak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Cyriak
Jáhen
St. Cyriakus Speyerer Evangelistar von 1197.jpg
Datum narození3. století
Datum úmrtí303
Místo úmrtíŘím
Příčina úmrtípoprava stětím
Svatořečení
Svátek8. srpna
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství,
pravoslavná církev,
anglikánská církev,
luteráni
Atributypalmová ratolest, spoutaný démon
Některá data mohou pocházet z datové položky.
sv. Cyriak

Svatý Cyriak, také Cyriak Římský nebo Kyriak, († kolem r. 309) je svatý jáhen, mučedník a jeden z čtrnácti sv. pomocníků. Církevní svátek má 8. srpna. Pocházel z rodiny vyššího římského důstojníka. Později jej papež sv. Marcelin (296–304) v roce 300 posvětil na jáhna. Jeho hrob je historicky doložen.

Legenda[editovat | editovat zdroj]

Křesťané byli nasazováni na nucené práce v Diokleciánových lázních. Dozorci nakládali s křesťany velice tvrdě. Cyriak a jeho druhové posílali křesťanům potravinovou i peněžitou pomoc, pomáhali zmírnit následky těžkých prací. Cyriak byl za svou činnost uvězněn. Ve vězení uzdravil několik slepců. Pověst o zázračném uzdravení slepců se dostala až k císaři Diokleciánovi. Měl totiž nemocnou dceru, posedlou zlým duchem. Cyriak císařovu dceru uzdravil a ona se dala pokřtít. Po abdikaci Diokleciána nastoupil na trůn císař Maximian. Ten dal Cyriaka předvést před soud a poručil mu, aby obětoval bohům. Podle jiné legendy k zatčení došlo na rozkaz soudce Karpasia. Cyriak odmítl uznat římské bohy, proto na jeho hlavu nechali vylít vařící smolu. Jáhnovi se však nic nestalo. Byl ještě více mučen a později sťat.

Atributy[editovat | editovat zdroj]

Bývá zobrazován jako mladý jáhen s knihou exorcismu, palmou mučedníka, mečem a se spoutaným démonem (nebo drakem). V některých výtvarných dílech je světec vyobrazen s malou nebo velkou dívkou, zřejmě dcerou císaře Diokleciána[1].

Patron[editovat | editovat zdroj]

Svatý Cyriak je patronem nuceně nasazených osob, pomocník při posedlosti a pokušení. Je patronem řádu Křížovníků s červeným srdcem – cyriaků. Řád byl založen ve 12. století a jeho hlavní náplní byla péče o nemocné.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Jeho život, činy a mučednické scény bývají spojovány (zaměňovány) se dvěma dalšími světci toho jména

  • Cyriak Římský (†133)
  • Jidáš Cyriak (300-363), zvaný také Cyriak z Ancony, Quiriacos z Jeruzaléma, vnuk celníka sv. Zachea, který měl podle Zlaté legendy[2] v Jeruzalémě pomoci císařovně sv. Heleně nalézt Kristův kříž, následně se obrátil na víru, stal se biskupem jeruzalémským a římský císař Julián Apostata ho dal umučit. Není historickými prameny doložen, v té době Jeruzalém neměl biskupa.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oltářní deska v chrámu dominikánů, DFrankfurt nad Mohanem, srov. LCI 6, obr. s. 18
  2. Jakub de Voragine: Zlatá legenda, ed. Anežka Vidmanová, Praha 1984, s. 179-181

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHIKORA, Rudolf. Naše světla. [s.l.]: Exerciční dům ve Frýdku, 1947. 824 s. S. 538. 
  • LCI 6 = Lexikon der christlichen Ikonographie, Band 6, ed. Wolfgang Braunfels. Herder: Rom-Freiburg-Basel Wien 1994, s. 16-18

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]