Svatý Cyriak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Svatý Cyriak
St. Cyriakus Speyerer Evangelistar von 1197.jpg
Narození 3. století
Úmrtí kol. roku 309
Řím
Některá data mohou pocházet z datové položky.
sv. Cyriak

Svatý Cyriak (nebo Kyriak, † kolem r. 309) je svatý, mučedník a jeden z čtrnácti sv. pomocníků. Církevní svátek má 8. srpna. Pocházel z rodiny vyššího římského důstojníka. Později jej papež Marcelin (296–304) v roce 300 posvětil na jáhna. Jeho hrob je historicky doložen.

Legenda[editovat | editovat zdroj]

Křesťané byli nasazováni na nucené práce v Diokleciánových lázních. Dozorci nakládali s křesťany velice tvrdě. Cyriak a jeho druhové posílali křesťanům potravinovou i peněžitou pomoc, pomáhali zmírnit následky těžkých prací. Cyriak byl za svou činnost uvězněn. Ve vězení uzdravil několik slepců. Pověst o zázračném uzdravení slepců se dostala až k císaři Diokleciánovi. Měl totiž nemocnou dceru, posedlou zlým duchem. Cyrián císařovu dceru uzdravil a ona se dala pokřtít. Po abdikaci Diokleciána nastoupil na trůn císař Maximian. Ten nechal Cyriaka předvést před soud a poručil mu, aby obětoval bohům. Podle jiné legendy k zatčení došlo na rozkaz soudce Karpasia. Cyriak odmítl uznat římské bohy, proto na jeho hlavu nechali vylít vařící smolu. Jáhnovi se však nic nestalo. Byl ještě více mučen a později sťat.

Atributy[editovat | editovat zdroj]

Bývá zobrazován jako mladý jáhen s knihou exorcismu a se spoutaným démonem. V některých ikonografiích nalezneme u světcových nohou malou holčičku, zřejmě dceru císaře Diokleciána.

Patron[editovat | editovat zdroj]

Svatý Cyriak je patronem nuceně nasazených osob, pomocník při posedlosti a pokušení. Je patronem řádu Křížovníků s červeným srdcem – Cyriaků. Řád byl založen ve 12. století a jeho hlavní náplní byla péče o nemocné.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHIKORA, Rudolf. Naše světla. [s.l.]: Exerciční dům ve Frýdku, 1947. 824 s. S. 538. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]