Svatý Bystrík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Bystrík
SaintBystrik.jpg
biskup a mučedník
Datum narození1003?
Místo narozeníNitra
Datum úmrtí1046
Místo úmrtípod horou Kelen u Budapešti
Svátek24. září
Svatořečen1083
Úřadybiskup
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Atributymeč, člun, atributy biskupa

Svatý Bystrík (latinsky: Beztertus Nitriensis, Bestredius, Bestridus, Bestricus, Bistridus, Bistritus; maďarsky: Beszteréd, Besztrik) (asi 1003, Nitra1046, Budapešť) byl uherský mučedník a nitranský biskup. Zahynul během pohanského povstání v Uhrách v roce 1046.

Život[editovat | editovat zdroj]

Podle historických pramenů byl v letech 10341046 biskupem v Nitře. Z legendy o sv. Gerardovi Sagredo je známo, že po vypuknutí nepokojů v Uhersku v roce 1046 se biskup Bystrík uchýlil do bezpečí na západ země spolu s csanádským biskupem Gerardem, biskupem Benetem a biskupem Buldem. Všichni se shromáždili v opevněném Stoličném Bělehradě (Székesfehérvár).

Když se kralevic Ondřej a Levente přiblížili k Budapešti, rozhodli se biskupové vyjít jim vstříc a jednoho z nich korunovat uherským králem. U budapešťského přívozu však byli dostiženi vojskem pohanského Vaty. Útok povstalců byl veden z hory Kelen, jejich úmyslem bylo biskupy usmrtit. Sv. Bystrík spolu s Benetem přepluli člunem na druhý břeh Dunaje, kde mělo být vojsko budoucího uherského panovníka Ondřeje. Na druhém břehu však byli také povstalci, kteří Bystríkovi způsobili mečem smrtelná zranění, na jejichž následky třetí den zemřel.

Byl svatořečen spolu se sv. Gerardem a sv. Buldem v roce 1083. Společný svátek těchto tří světců stanovila Sabolčská synoda v roce 1092 na 24. září.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
?
(biskup neznámého jména)
Znak z doby nástupu 3. biskup nitranský
1005? - 1046
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Gerváz