Svatý Bystrík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatý Bystrík
[[]]
[[]]
Mučedník
Datum narození 1003?
Místo narození Nitra
Datum úmrtí 1046
Místo úmrtí pod horou Kelen u Budapešti
Svátek 24. září
Úřady biskup
Atributy meč, člun, atributy biskupa

Svatý Bystrík (latinsky: Beztertus Nitriensis, Bestredius, Bestridus, Bestricus, Bistridus, Bistritus; maďarsky: Beszteréd, Besztrik) (asi 1003, Nitra1046, Budapešť) byl uherský mučedník a nitranský biskup. Zahynul během pohanského povstání v Uhrách v roce 1046.

Podle historických pramenů byl v letech 1034 - 1046 biskupem v Nitře. Z legendy o sv. Gerardovi Sagredo víme, že po vypuknutí nepokojů v Uhersku v roce 1046 se biskup Bystrík uchýlil do bezpečí na západ země spolu s csanádským biskupem Gerardem, biskupem Benetem a biskupem Buldem. Všichni se shromáždili v opevněném Stoličném Bělehradě (Székesfehérvár).

Když se kralevic Ondřej a Levente přiblížili k Budapešti, rozhodli se biskupové vyjít jim vstříc a jednoho z nich korunovat uherským králem. U budapešťského přívozu však byli dostiženi vojskem pohanského Vaty. Útok povstalců byl veden z hory Kelen, jejich úmyslem bylo biskupy usmrtit. Sv. Bystrík spolu s Benetem přepluli člunem na druhý břeh Dunaje, kde mělo být vojsko budoucího uherského panovníka Ondřeje. Na druhém břehu však byli také povstalci, kteří Bystríkovi způsobili mečem smrtelná zranění, na jejichž následky třetí den zemřel.

Byl svatořečen spolu se sv. Gerardem a sv. Buldem v roce 1083. Společný svátek těchto tří světců stanovila Sabolčská synoda v roce 1092 na 24. září.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Svatý Bystrík ve Wikimedia Commons

3. biskup nitranský
Předchůdce:
biskup neznámého jména
1005? - 1046
Svatý Bystrík
Nástupce:
Gerváz