Svatá Scholastika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatá Scholastika
SantaScolastica Montecassino.jpg
Narození 2. března 480
Nursie
Úmrtí 10. února 547 (ve věku 66 let) nebo 10. února 543 (ve věku 62 let)
Villa Santa Lucia
Funkce opat
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Svatá Scholastika v řádovém rouchu s atributy berlou a knihou.

Svatá Scholastika (asi 480, Nursie, Itálie – 547, Montecassino, Itálie) je křesťanská světice, patronka benediktinského řádu a sestra svatého Benedikta z Nursie. Je ctěna jako ochránkyně proti dešti a blesku. Její svátek připadá na 10. únor.

Život[editovat | editovat zdroj]

Svatá Scholastika se narodila kolem roku 480 v italské Nursii. Už v dětství bylo rozhodnuto, že se stane jeptiškou. Brzy vstoupila do kláštera Roccabotte u Subiaka, východně od Říma. Později přešla do jiného kláštera poblíž Montecassina, kde pobývala až do své smrti. Jednou v roce se setkávala se svým bratrem Benediktem, zakladatelem řádu benediktinů, k duchovním rozhovorům. Při schůzce r. 542 se prý stalo, že prosila bratra, aby zůstal u ní déle a rozmlouval s ní o radostech nebe. Benedikt odmítl. Tu Scholastika ve své beznaději snažně prosila Boha o pomoc. Údajně ji vyslyšel a učinil, že se náhle spustil prudký déšť, takže Benedikt byl nucen zůstat. Dokonce se zdržel u sestry ještě tři dny, a ona třetího dne náhle zemřela. Benedikt prý viděl, jak se její duše vznáší k nebi v podobě holubice.

Benedikt pochoval sestru v hrobě na Montecassinu, který si přichystal pro sebe a v kterém byl též po své smrti 547 pohřben. Řehoř Veliký později napsal: „Tak ani smrt nemohla rozdělit těla těchto dvou, kteří byli duchem vždy v Bohu spojeni.“[1]

Zobrazování[editovat | editovat zdroj]

Svatá Scholastika

Svatá Scholastika je znázorňována jako abatyše v černém řádovém hábitě benediktinek. Často je znázorňována s lilií a křížem v ruce a holubicí, která je jejím atributem. Mezi další její atributy patří berla a kniha. Bývá také znázorňováno setkání Scholastiky a Benedikta.[2]

V České republice je svaté Scholastice zasvěcena kaple v Rajhradicích poblíž Brna.

Po svaté Scholastice je také pojmenováno několik zahraničních institucí, například The College of Saint Scholastica v Minnesotě založená roku 1912 benediktinkami nebo ženská kolej St. Scholastica’s College v Manille, která byla také založena členkami benediktinského řádu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Schauber, V.: Rok se svatými, Karmelitánské nakladatelství, 1994
  2. Florentová, H.: Evropští světci v umění a legendách, Granit, 2004

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ATTWATER, Donald. Slovník svatých. Vimperk: PAPYRUS, 1993. 436 s. 
  • FLORENTOVÁ, Helena. Evropští světci v umění a legendách. Praha: Granit, 2004. 120 s. 
  • SCHAUBER, Vera. Rok se svatými. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1994. 702 s.