Přeskočit na obsah

Svajambhúnáth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svajambhúnáth
Poloha
AdresaKáthmándú, NepálNepál Nepál
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svajambhúnáth[1] či Swayambhunath (dévanágarsky: स्वयम्भू स्तूप; névársky: स्वयंभू) je starobylý náboženský komplex na vrcholu kopce v údolí Káthmándú, západně od centra Káthmándú. Tibetský název místa znamená 'Vznešené stromy' ( Wylie : Phags.pa Shing.kun ), pro mnoho druhů stromů, které se na kopci nacházejí. Šingkun však může být z tamangského bhaského názvu komplexu, Swayambhu, což znamená "samosprašný." [2] Pro buddhistické Névárce, v jejichž mytologické historii a mýtu o původu i každodenní náboženské praxi zaujímá Swayambhunath ústřední postavení, je pravděpodobně nejposvátnějším mezi buddhistickými poutními místy. Pro Tibeťany a vyznavače tibetského buddhismu je hned na druhém místě za Boudhou. Swayambhunath je hinduistický název.

Komplex se skládá z velké stúpy, řady svatyní a chrámů, z nichž některé pocházejí z období Liččhaviů. Novějšími přírůstky jsou tibetský klášter, muzeum a knihovna. Na stúpě jsou namalovány Buddhovy oči a obočí. Mezi nimi je na způsob nosu namalována číslice jedna (v nepálském písmu). Jsou zde také obchody, restaurace a ubytovny. Místo má dva přístupy: dlouhé schodiště vedoucí přímo na hlavní plošinu chrámu, které je z vrcholu kopce na východě, a cestu pro auta kolem kopce z jihu vedoucí k jihozápadnímu vchodu. První, je vidět po dosažení vrcholu schodiště, je vadžra. Tsultrim Allione popisuje tento zážitek:

Byli jsme udýchaní a zpocení, když jsme klopýtali po posledních strmých schodech a prakticky padli na největší vadžru (žezlo blesku), jakou jsem kdy viděl. Za touto vadžrou byla obrovská, kulatá, bílá kopule stúpy, jako plná pevná sukně, na jejímž vrcholu byly dvě obrovské Buddhovy oči, které moudře shlížely na poklidné údolí, které právě začínalo ožívat.[2]

Velká část ikonografie Svájambhunáthu pochází z tradice vadžrajánového névárskéhobuddhismu. Komplex je však důležitým místem pro buddhisty mnoha škol a je uctíván také hinduisty.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Swayambhunath na anglické Wikipedii.

  1. Jak se Nepál zrodil. Plus [online]. 2011-03-18 [cit. 2023-01-22]. Dostupné online. 
  2. a b [s.l.]: [s.n.] ISBN 1-85063-044-5. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ehrhard, Franz-Karl (1989). "A Renovation of Svayambhunath-Stupa in the 18th Century and its History (according to Tibetan sources)." Ancient Nepal - Journal of the Department of Archaeology, číslo 114, October–November 1989, str. 1–8.
  • von Schroeder, Ulrich. 2019. Nepalese Stone Sculptures. První díl: Hindu ; Svazek druhý: Buddhist . (Visual Dharma Publications). ISBN 978-3-033-06381-5. SD karta s 15 000 digitálními fotografiemi nepálských soch a dalších předmětů jako veřejné vlastnictví.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]