Přeskočit na obsah

Světový den oceánů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Světový den oceánů
Západ slunce nad Bílým mořem
Západ slunce nad Bílým mořem
Slavenýkaždoročně
Druhpřipomínkový den OSN
Začátek1992
Datum8. červen

Světový den oceánů (v oficiálních jazycích OSN World Oceans Day, اليوم العالمي للمحيطات‎, Día Mundial de los Océanos, Всемирный день океанов, Journée mondiale de l'océan a 世界海洋日) je připomínkový den Organizace spojených národů, který se slaví v jejích členských státech 8. června.[1] V tento den veřejná akvária, přírodovědná muzea a další instituce pořádají akce spojené s environmentální výchovou.

Světová komise OSN pro životní prostředí a rozvoj upozornila v roce 1987 na problémy jako je znečištění vody a nadměrný rybolov. V roce 1992 byl proto na jednání Summitu ZeměRio de Janeiru stanoven Světový den oceánů na 8. červen. Téhož roku se v Kanadě konaly první akce na podporu ochrany oceánů, které řídilo International Centre for Ocean Development. Celosvětová oslava se konala poprvé v roce 2002 pod patronátem organizací World Ocean Network a The Ocean Project. Valné shromáždění OSN odhlasovalo 12. února 2009 rezoluci o oficiálním zavedení Světového dne oceánů, heslem úvodního ročníku se stalo „Our Oceans, Our Responsibilities“ („Naše oceány, naše zodpovědnost“).

Význam oceánů spočívá v tom, že pokrývají 70 % zemského povrchu a produkují nadpoloviční většinu kyslíku v zemské atmosféře. Cílem Světového dne oceánů je informovat veřejnost o možnostech udržitelného chování a minimalizace odpadu, který se dostává do moří. Přednášky a televizní pořady také upozorňují na rizika jako je vzestup hladiny oceánů a okyselování oceánů.[2]

Ochrana světových oceánů byla Organizací spojených národů zařazena na program Cíle udržitelného rozvoje. Díky této iniciativě byla 19. června 2023 přijata Dohoda o biodiverzitě volného moře, která se týká společné ochrany mezinárodních vod.[3]

  1. 8. června se slaví Světový den oceánů, zapojte se do jejich ochrany. Ekolist.cz [online]. 2017-06-08 [cit. 2025-03-06]. Dostupné online. 
  2. Světový den oceánů [online]. Česká televize [cit. 2025-03-06]. Dostupné online. 
  3. Na volném moři dosud neplatila žádná ochrana biodiverzity. Ústava pro oceány pomůže. EnviWeb [online]. 2023-06-23 [cit. 2025-03-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]