Světový den marihuany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Světový den marihuany je slaven každý rok 20. dubna (4/20) ve Spojených státech amerických. Třebaže je svátek kvůli ilegalitě konopí neoficiální, slaví se každoročně masivně[zdroj?] po celé zemi.

Mnozí studenti a mládež tento zvyk přenesli i do každodenního života a svůj kuřácký rituál si vychutnávají vždy v 16:20, tedy 4:20 PM.

Rusko má také podobný pohyb. Na oslavu Dne města Archangelsk v roce 2013, jeden z kapely provedení píseň "Každý si musí vstávat v 4:20" https://www.youtube.com/watch?v=WumCVjqXxTE

Historie 4/20[editovat | editovat zdroj]

Původ fenoménu 4/20 je tradičně ozdoben řadou mýtů - policejní kód pro užívání konopí, počet psychoaktivních látek v marihuaně, nebo tradiční denní doba pro pití čaje v Holandsku. Pravda je taková, že celý kult 4/20 vzniká díky pěti studentům v Kalifornském San Rafael v roce 1971. Říkají si Waldos, kvůli zdi, za kterou se pravidelně scházejí na jointy. V době sklizně pětice obdrží tip od člena kalifronské Pobřežní stráže, který se dále nechce starat o své ilegální pole s konopím. Přesnou lokaci místa ale policista ze strachu zatají a poskytne přátelům jen indicie. Waldos zakreslují mapu a vzniká úmluva - každé odpoledne ve 4.20 se budou scházet v kampusu pod sochou Louise Pasteura, aby podnikli hon za svým pokladem. Jeden z Waldos, Steve, vzpomíná: "Každý den jsme se naskládali do maličkého Chevy 66' Impala, jezdili křížem krážem okolím, hledali to pole a kouřili moc, moc trávy. Nikdy jsme ho nenašli, ale heslo zůstalo. Kdykoli se řeklo: 'wanna 4/20?', každý věděl, o co jde."

Přestože poklad zůstal neodhalen, Waldos dali vzniknout novodobé tradici. Jejich tajné heslo sjednotilo miliony příznivců THC všech ras a vyznání, aby každý rok oslavili svou neřest hromadným pokuřováním a zábavou. Řada amerických univerzit pořádá v tento den kulturní festivaly a aktivisté si často volí 20. duben pro demonstrace za dekriminalizaci konopí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]