Světové středisko pro monitorování ledovců

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Změny tloušťky hoských ledovců v cm/rok a snižování tloušťky ledovců v m/rok

Světové středisko pro monitorování ledovců (anglicky World Glacier Monitoring Service, zkratka WGMS), je organizace pro sledování velikosti zaledněných ploch a objemů ledovců. Byla založena v roce 1986, vznikla spojením dvou služeb "Permanent Service on Fluctuations of Glaciers" (PSFG) a "Temporal Technical Secretary/World Glacier Inventory" (TTS/WGI). Organizace sídlí na katedře geografie na Universitě v Curychu ve Švýcarsku a pracuje mj. pod záštitou Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

Sledování ledovců mělo původně sloužit k bližšímu objasnění změn v rozsahu zalednění v poslední době ledové. Dlouhodobé shromažďování a uchovávání informací o ledovcích, jako je jejich rozloha, délka, objem a pohyb se postupně začal využívat při výzkumu klimatických změn a pro hydrologické modelování. WGMS získává údaje přímo od svých výzkumníků, korespondenčních spolupracovníků i ze satelitního sledování. Spolupodílí se také na rozsáhlém celosvětovém projektu Global Land Ice Measurements from Space (GLIMS), což je seznam všech ledovců, který vytváří a nepřetržitě aktualizuje organizace National Snow and Ice Data Center (NSIDC).

WGMS shromažďuje a zpracovává data hlavně o ledovcích a množství sněhu z oblasti Alp a Skandinávie, kde jsou časově nejdelší a nejucelenější souvislé záznamy o změnách v zalednění. Získané informace zveřejňuje ve dvouletých intervalech v publikaci "Glacier Mass Balance Bulletin".

Obdobné světové instituce jako WGMS jsou např. World Data Center for Glaciology Cambridge (WDCGC) a International Glaciological Society (IGS), které také provádějí výzkumy a shromažďují a zpracovávají data o stavu jednotlivých ledovců. V České republice, byť tato nemá žádný ledovec, se glaciologií věnují především na přírodovědecké fakultě Univerzity KarlovyPraze.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • OVČÁČÍK, Michal. BP: Ledovce v Rakousku [online]. Katedra geografie, PřF, Univerzita Palackého v Olomouci, rev. 18.05.2009 [cit. 2012-03-18]. Dostupné online. (česky) 
  • World glacier monitoring service [online]. WGMS, Department of Geography, University of Zurich, CH [cit. 2012-03-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Science News: Glaciers Around The Globe [online]. Science Daily, Rockville, MD, USA, rev. 29.01.2009 [cit. 2012-03-18]. Dostupné online. (anglicky)