Světlana Gannuškinová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Světlana Alexejevna Gannuškinová
Reunión con Svetlana Gannúshkina (cropped).jpg
Narození 6. března 1942 (78 let)
Moskva
Alma mater Fakulta mechaniky a matematiky Lomonosovovy univerzity
Zaměstnavatel Lomonosovova univerzita
Ocenění Amnesty International Menschenrechtspreis (2003)
Cena Homo Homini (2006)
Cena svobody Andreje Sacharova (2007)
Stieg Larsson Award (2013)
Right Livelihood Award (2016)
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Světlana Alexejevna Gannuškinová (rusky Светлана Алексеевна Ганнушкина, * 6. března 1942[1] ) je ruská lidskoprávní aktivistka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Do 80. let pracovala Světlana Gannuškinová jako profesorka matematiky na univerzitě v Moskvě. Koncem 80. let, během války o Náhorní Karabach, zajišťovala podporu pro uprchlíky. V roce 1990 spoluzaložila nevládní organizaci Občanská pomoc (Graždanskoe sodějstvie), která vedla v následujících kampaně za ochranu lidských práv a integraci migrantů a uprchlíků do ruské společnosti. Je rovněž spoluzakladatelkou centra pro lidská práva Memorial.

Během první čečenské války (19941996) a druhé čečenské války (19992009) se začala zabývat ochranou lidských práv Čečenců. Rovněž se zasloužila o založení právní poradny, centra poskytování humanitární pomoci uprchlíkům při UNHCR nebo centra psychologické pomoci traumatizovaným dětem. V Moskvě pak založila centrum, kde dobrovolníci učí ruštinu, angličtinu nebo matematiku děti z Čečenska, které v důsledku konfliktu nemohly navštěvovat školu.

Jednala mnohokrát jménem osob obviněných z terorismu, kritizovala porušování základních lidských práv osob podezřelých z trestné činnosti. Otevřeně vystupuje s kritikou Kremlu, bývá obviňována z podpory zločinců a často čelí hrozbám extremistických nacionalistických skupin, které na webových stránkách zveřejnily její jméno, datum narození a adresu[2] a označili ji jako nepřítele lidu.

Světlana Gannuškinová je v současnosti členkou Rady pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva při ruském prezidentovi. Za svojí činnost získala mimo jiné Nansenovu cenu, několikrát byla navržena na Nobelovu cenu míru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]