Světlana Gannuškinová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Světlana Alexejevna Gannuškinová
Reunión con Svetlana Gannúshkina (cropped).jpg
Narození 6. března 1942 (76 let)
Moskva
Alma mater Fakulta mechaniky a matematiky Lomonosovovy univerzity
Zaměstnavatel Lomonosovova univerzita
Ocenění Amnesty International Menschenrechtspreis (2003)
Cena Homo Homini (2006)
Cena svobody Andreje Sacharova (2007)
Right Livelihood Award (2016)
Řád čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Světlana Alexejevna Gannuškinová (rusky Светлана Алексеевна Ганнушкина, * 6. března 1942[1] ) je ruská lidskoprávní aktivistka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Do 80. let pracovala Světlana Gannuškinová jako profesorka matematiky na univerzitě v Moskvě. Koncem 80. let, během války o Náhorní Karabach, zajišťovala podporu pro uprchlíky. V roce 1990 spoluzaložila nevládní organizaci Občanská pomoc (Graždanskoe sodějstvie), která vedla v následujících kampaně za ochranu lidských práv a integraci migrantů a uprchlíků do ruské společnosti. Je rovněž spoluzakladatelkou centra pro lidská práva Memorial.

Během první čečenské války (19941996) a druhé čečenské války (19992009) se začala zabývat ochranou lidských práv Čečenců. Rovněž se zasloužila o založení právní poradny, centra poskytování humanitární pomoci uprchlíkům při UNHCR nebo centra psychologické pomoci traumatizovaným dětem. V Moskvě pak založila centrum, kde dobrovolníci učí ruštinu, angličtinu nebo matematiku děti z Čečenska, které v důsledku konfliktu nemohly navštěvovat školu.

Jednala mnohokrát jménem osob obviněných z terorismu, kritizovala porušování základních lidských práv osob podezřelých z trestné činnosti. Otevřeně vystupuje s kritikou Kremlu, bývá obviňována z podpory zločinců a často čelí hrozbám extremistických nacionalistických skupin, které na webových stránkách zveřejnily její jméno, datum narození a adresu[2] a označili ji jako nepřítele lidu.

Světlana Gannuškinová je v současnosti členkou Rady pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva při ruském prezidentovi. Za svojí činnost získala mimo jiné Nansenovu cenu, několikrát byla navržena na Nobelovu cenu míru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.betterworldheroes.com/gannushkina.htm
  2. http://www.helpaman.org/cz/2010/01/16/svetlana-gannuskina-2/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]