Světla do mlhy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Reflektor přední mlhovky
Reflektor zadní mlhovky

Světla do mlhy (mlhová světla, mlhovky) jsou přídavná pomocná světla, která se používají pro osvětlení vozidel za nepříznivých povětrnostních podmínek – v mlze, hustém dešti nebo sněžení. Podle účelu a konstrukce se mlhová světla dělí na přední a zadní.

  • Přední mlhová světla mají bílou barvu, jsou na vozidle umístěna velmi nízko, co nejblíže k povrchu vozovky.
  • Zadní mlhová světla mají jasnou červenou barvu a obvykle bývají umístěna ve společných zadních svítilnách automobilu.

Funkce a použití[editovat | editovat zdroj]

Mlha se skládá z malých vodních kapiček, které odráží dopadající světlo zpět. Čím je větší úhel mezi kuželem světla vrhaného mlhovým světlem a okem řidiče, tím je méně světla odraženo zpět do oka řidiče a tím řidič lépe vidí. Mlhové světlo se používá obvykle společně s potkávacím světlem. Je možné jej použít společně pouze s obrysovým světlem. V takovém případě se výrazně snižuje oslnění řidiče odraženým světlem, ale zároveň se výrazně snižuje i úroveň osvětlení vozovky. Proto je vhodné tento způsob použít pouze ve velmi husté mlze.

Zadní mlhová světla pouze zlepšují viditelnost vozidla za snížené viditelnosti – světla mají vyšší intenzitu svícení, než zadní obrysová světla. Za dobré viditelnosti je povinnost mít mlhová světla vypnutá, aby nedocházelo k oslňování ostatních účastníků silničního provozu.

Zatímco zadní mlhová světla jsou u vozidel prodávaných v EU povinná, přední povinná nejsou a jsou často nabízena pouze za příplatek.