Světlá stezka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Světlá stezka
Komunistická strana Peru
Sendero Luminoso
Partido Comunista del Perú
Účast na guerrillové válce

Flag of Sendero Luminoso.svg

Vlajka Světlé stezky
Oblasti aktivity Světlé stezky

Oblasti aktivity Světlé stezky

Základní info
Aktivní 1980–současnost
Operační 
území
PeruPeru Peru
Ideologie krajní levice, komunismus, marxismus-leninismus, maoismus
Velitel Camarada Artemio, Abimael Guzmán
Oponenti Peruánská republika

Světlá stezka (španělsky: Sendero Luminoso) je označení pro teroristickou maoistickou organizaci v Peru. Je také známá pod názvem Komunistická strana Peru (španělsky: Partido Comunista del Perú). USA jí oficiálně označují za zahraniční teroristickou organizaci.[1]

Jejím zakladatelem se stal marxistický profesor filosofie Abimael Guzmán v roce 1970 na univerzitě v San Cristóbalu. Jeho světonázor vycházel z učení Mao Ce-tunga, který tvrdil, že socialistická revoluce musí vycházet z rolnické třídy, která stojí v opozici buržoaznímu městskému obyvatelstvu. Cílem pak bylo uskutečnění sociálně-ekonomicko-politických změn v duchu marxismu.

Světlá stezka uskutečňovala politické vraždy a záškodnickou činnost. Její teroristické aktivity započaly v roce 1980, s vrcholem aktivity ve druhé polovině 80. let minulého století. Avšak poté, co se do prezidentského křesla v Peru roku 1990 dostal razantní Alberto Fujimori, následovalo oslabení teroristické činnosti skupiny a v roce 1992 došlo k zadržení jejího vůdce Guzmána. Bojů se účastnil i peruánský prezident Ollanta Humala. K roku 2008 se marxistické ideály Světlé stezky nesetkaly s významnější podporou a činnost organizace byla oslabena a roztříštěna v peruánských horských vesničkách, především na horním toku Huallagy. Její základna byla odhadována na několik set členů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://web.archive.org/web/20070505081932/http://www.state.gov/s/ct/rls/crt/2006/82738.htm

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PEČENKA, M.; LUŇÁK, P.. Encyklopedie moderní historie. Praha : Libri, 1998. ISBN 80-85983-46-X.  

Související články[editovat | editovat zdroj]