Světlá stezka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlajka Světlé stezky.
Oblasti aktivity Světlé stezky

Světlá stezka (španělsky: Sendero luminoso) je označení pro teroristickou maoistickou organizaci v Peru. Je také známá pod názvem Komunistická strana Peru (španělsky: Partido Comunista del Perú). USA jí oficiálně označují za zahraniční teroristickou organizaci.[1]

Jejím zakladatelem se stal marxistický profesor filosofie Abimael Guzmán v roce 1970 na univerzitě v San Cristóbalu. Jeho světonázor vycházel z učení Mao Ce-tunga, který tvrdil, že socialistická revoluce musí vycházet z rolnické třídy, která stojí v opozici buržoaznímu městskému obyvatelstvu. Cílem pak bylo uskutečnění sociálně-ekonomicko-politických změn v duchu marxismu.

Světlá stezka uskutečňovala politické vraždy a záškodnickou činnost. Její teroristické aktivity započaly v roce 1980, s vrcholem aktivity ve druhé polovině 80. let minulého století. Avšak poté, co se do prezidentského křesla v Peru roku 1990 dostal razantní Alberto Fujimori, následovalo oslabení teroristické činnosti skupiny a v roce 1992 došlo k zadržení jejího vůdce Guzmána. Bojů se účastnil i peruánský prezident Ollanta Humala. K roku 2008 se marxistické ideály Světlé stezky nesetkaly s významnější podporou a činnost organizace byla oslabena a roztříštěna v peruánských horských vesničkách, především na horním toku Huallagy. Její základna byla odhadována na několik set členů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://web.archive.org/web/20070505081932/http://www.state.gov/s/ct/rls/crt/2006/82738.htm

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PEČENKA, M.; LUŇÁK, P.. Encyklopedie moderní historie. Praha : Libri, 1998. ISBN 80-85983-46-X.  

Související články[editovat | editovat zdroj]