Svět Naruta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Svět Naruta je japonská série manga, napsaná a ilustrovaná Masašim Kišimotem.

Pět velkých zemí nindžů (zprava dole po směru hodinových ručiček): Země vody, Země ohně, Země větru, Země země, Země blesku.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Symbol Listové vesnice
Symbol Písečné vesnice
Symbol Mlžné vesnice
Symbol Kamenné vesnice
Symbol Oblačné vesnice

Země ohně[editovat | editovat zdroj]

Země ohně (japonsky 火の国, Hi no kuni) je zemí, kde se odehrává většina děje seriálu a mangy Naruto. Její název odkazuje na teplé počasí během celého roku. Skrytou vesnicí Země ohně je Listová vesnice (japonsky 木ノ葉隠れの里, Konohagakure no sato – doslova Vesnice skrytá v listí), také známá jako Konoha, kde žije hlavní hrdina, Naruto Uzumaki. Byla založena představiteli dvou soupeřících klanů, následníků Mudrce Šesti cest: Haširamou, vůdcem klanu Sendžu, a Madarou, vůdcem klanu Učiha. Její vůdce se nazývá hokage (japonsky 火影, doslova ohnivý stín). Tváře všech dosavadních hokagů jsou vytesány do skály nad vesnicí. Současným hokagem je Naruto Uzumaki, syn čtvrtého hokage.

Země větru[editovat | editovat zdroj]

Země větru (japonsky 風の国, Kaze no kuni) je země tvořená především pouštěmi. Přestože je většina země kvůli pouštnímu klimatu neobyvatelná, je v této zemi vysoká populace a kvalita života díky častým obchodním stykům se Zemí ohně. Skrytou vesnicí Země větru je Písečná vesnice (japonsky 砂隠れの里, Sunagakure no sato – doslova Vesnice skrytá v písku), jejímž vůdcem je kazekage (japonsky 風影, doslova větrný stín). Současným kazekagem je Gaara, syn čtvrtého kazekage.

Země vody[editovat | editovat zdroj]

Země vody (japonsky 水の国, Mizu no kuni) je ostrovní zemí. Skrytou vesnicí Země vody je Mlžná vesnice (japonsky 霧隠れの里, Kirigakure no sato – doslova Vesnice skrytá v mlze), jejímž vůdcem je mizukage. Současným mizukage je Čódžuró.

Země země[editovat | editovat zdroj]

Země země (japonsky 土の国, Cuči no kuni) je zemí nacházející se severozápadně od Země ohně. Skrytou vesnicí Země země je Kamenná vesnice (japonsky 岩隠れの里, Iwagakure no sato – doslova Vesnice skrytá mezi kameny), jejímž vůdcem je cučikage. Současným cučikage je Kurocuči.

Země blesku[editovat | editovat zdroj]

Země blesku (japonsky 雷の国, Kaminari no kuni) je hornatou zemí nacházející se severovýchodně od Země ohně. Skrytou vesnicí Země blesku je Oblačná vesnice (japonsky 雲隠れの里, Kumogakure no sato – doslova Vesnice skrytá mezi mraky), jejímž vůdcem je raikage. Současným raikagem je Darui.

Další země[editovat | editovat zdroj]

Zvučná, Travnatá, Deštivá , Rýžová, Ptačí a Vodopádová.

Hodnosti nindžů[editovat | editovat zdroj]

Genin

(japonsky 下忍, doslova nižší nindža) je nejnižší hodnost nindži. Nindža se jím stane, když úspěšně složí závěrečné zkoušky na nindžovské akademii.

Čúnin[editovat | editovat zdroj]

Čúnin (japonsky 中忍, doslova střední nindža) je střední hodnost nindži, což znamená, že nositelé této hodnosti jsou nindžové kvalifikovaní k hlídání a velení dalším nindžům. Čúnin musí dosáhnout jisté úrovně vyspělosti, která se skládá především z vůdčích schopností, taktické dovednosti a zručnosti. Někteří z nich, jako jsou Iruka nebo Mizuki, získávají funkce jako učitelé, a další, jako je například Šikamaru, mají na starost vedení týmů skládajících se z nindžů nižších hodností. Čúninové jsou obvykle vysíláni na C nebo B mise. Ten, kdo se chce stát čúninem, se musí zúčastnit tzv. čúninské zkoušky. Zkouška se skládají ze tří částí: první část testuje uchazečovu schopnost shromažďovat informace a učinit správná rozhodnutí (stejně jako pochopení filosofie nindžů). Druhou částí se testuje znalost mise, dodržování pokynů a schopnost přežití v extrémních podmínkách. Třetí část se skládá z individuálních bojů mezi těmi, kdo prošli částí první a druhou. Podle výsledků třetího kola rozhodne odborná rada o tom, kdo se stane čúninem a kdo ne. Nezáleží tady na tom, kdo v daných soubojích zvítězí, ale na výkonech během jednotlivých soubojů. V minulosti každá vesnice prováděla svou vlastní čúninskou zkoušku. Po třetí světové válce nindžů se však skryté vesnice nindžů rozhodly, že čúninskou zkoušku bude každý rok pořádat jedna vybraná vesnice i pro zájemce z ostatních vesnic. Účelem tohoto rozhodnutí byla snaha o vzájemné zlepšení vztahů mezi vesnicemi a zabránění dalším válkám. Další výhodou je to, že zkouška vždy dokáže přilákat klienty, kteří si u daných vesnic nechají zadat mise. Vzhledem k rostoucím počtům nindžů se čúninská zkouška koná dvakrát každý rok. Po dosažení čúninské úrovně může nindža nosit identifikační taktickou vestu, která může sloužit k ukládání svitků. Nošení této vesty však není povinné.

Džónin[editovat | editovat zdroj]

Nositeli titulu džónin (japonsky 上忍, v překladu vyšší nindža) jsou elitní nindžové. Džóninem je například Kakaši Hatake.

Kage[editovat | editovat zdroj]

Kage (japonsky 影, v překladu stín) je nejvyšší možná hodnost nindži. V každé z pěti nejsilnějších skrytých vesnic je vždy jen jeden kage. Bývá to většinou nejsilnější nindža dané vesnice.

Hokage[editovat | editovat zdroj]

Hokage (japonsky 火影, doslova ohnivý stín) je vůdce Skryté listové vesnice, která leží v Zemi ohně. Prvním hokagem byl Haširama Sendžu, jeden ze zakladatelů Listové vesnice, jenž soupeřil o titul hokage se svým věčným rivalem Madarou Učihou. Druhým hokagem byl Tobirama Sendžu, bratr Haširamy, jenž se stal hokagem po smrti svého bratra. Po jeho smrti byl třetím hokagem zvolen Hiruzen Sarutobi, mistr týmu tří legendárních sanninů (Cunade, Oročimara a Džiraiji), kteří později velmi výrazně ovlivnili osud Listové vesnice. Čtvrtý hokage byl na rozdíl od předchozích nositelů tohoto titulu zvolen ještě za života předchozího hokage. Byl jím Minato Namikaze. Poté, co byl zvolen, byla nastolena ve vesnici vláda dvou kagů, tj. vládl Hiruzen i Minato, ale Hiruzen již vzhledem k pokročilejšímu věku přenechal funkci Minatovi. Minato však nečekaně zemřel, když byla Listová vesnice napadena devítiocasým démonem a Minato byl nucen pro ochranu vesnice zapečetit démona do svého syna Naruta výměnou za svůj život. Po něm vládl opět Hiruzen Sarutobi, který zemřel, když použil pečetící techniku na svého bývalého studenta Oročimara, který chtěl zničit vesnici, a na zapečetění znovuzrozených předchozích dvou hokagů, které Oročimaru vyvolal. Po Hiruzenově smrti se pátou hokage stala jeho bývalá studentka Cunade, vnučka prvního hokage. Ta se však později při napadení vesnice Painem dostala do kómatu, čehož využil velitel jednotky ANBU Root, Danzó Šimura, který se dočasně stal šestým hokagem, avšak předtím, než se Cunade stihla probrat z kómatu, byl zabit při boji se Sasukem Učihou. V krátkém období po Danzóově smrti, kdy ještě stále byla Cunade v kómatu, se jako o druhém náhradníkovi za Cunade spekulovalo o Kakašim Hatake, ten však nakonec jmenován do funkce nebyl, neboť se do té doby stihla Cunade probrat z kómatu a znovu převzít funkci hokageho. Byl však jmenován až později.
Portréty všech hokage jsou vytesány do skály, který leží za vesnicí, proto se tato skála nazývá Památník hokagů. Po odstoupení šestého hokage, Kakashiho, byl jmenován sedmý Hokage a to Uzumaki Naruto.

Kazekage[editovat | editovat zdroj]

Kazekage (japonsky 風影, doslova větrný stín) je vůdce Skryté písečné vesnice, která leží v Zemi větru. Doposud se v této funkci vystřídalo pět lidí, přičemž současným – pátým kazekagem – je Gaara. Sochy všech kazekage jsou umístěny v jednací síni úřadu, kde se schází rada vesnice.

Mizukage[editovat | editovat zdroj]

Mizukage (japonsky 水影, doslova vodní stín) vede Skrytou mlžnou vesnici. Současnou mizukage je Čódžuró.

Raikage[editovat | editovat zdroj]

Raikage (japonsky 雷影, doslova bleskový stín) vede Skrytou oblačnou vesnici. Současným raikagem je Darui.

Cučikage[editovat | editovat zdroj]

Cučikage (japonsky 土影, doslova stín země) vede Skrytou kamennou vesnici. Současným cučikagem je Kurocuči.

Bidžú[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Bidžú (Naruto).

Džucu[editovat | editovat zdroj]

Džucu je označení všemožných schopností a bojových technik, které mohou nindžové v Narutu využívat. Jednou z nich je např. Šaringan (写輪眼, doslova kopírovací kolové oko), které umožňuje okamžité zapamatování si džucu použitého nepřítelem, sledování rychlých pohybů a předpovídání dalšího soupeřova kroku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jutsu (Naruto) na anglické Wikipedii.