Suskityrannus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSuskityrannus
Stratigrafický výskyt: Raná svrchní křída, asi před 92 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstruovaná kostra na výstavě
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Nadčeleď Tyrannosauroidea
Rod Suskityrannus
Binomické jméno
Suskityrannus hazelae
Nesbitt et al., 2019
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Suskityrannus ("tyranský kojot", podle výrazu pro kojota v jazyce kmene Zuni) byl rod teropodního dravého dinosaura, žijícího v období rané svrchní křídy (geologický stupeň turon, asi před 92 miliony let) na území dnešního Nového Mexika v USA. Tento menší dravý dinosaurus patřil do nadčeledi Tyrannosauroidea a je tak jedním z nejstarších známých pozdně křídových zástupců této skupiny v Severní Americe (o 4 miliony let starší je Moros intrepidus z Utahu).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Objev fosilií tohoto teropoda, učiněný v sedimentech souvrství Moreno Hill (Pánev Zuni), byl poprvé zmíněn v odborné literatuře již v roce 1998 spolu s objevem menšího rohatého dinosaura rodu Zuniceratops.[1] Dlouho byl pak považován za jakéhosi blíže neidentifikovatelného célurosaura, tedy vývojově vyspělého teropodního dinosaura. Formálně byl druh S. hazelae popsán týmem paleontologů v květnu roku 2019.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kostra suskityranna rekonstruovaná ještě v podobě blíže neidentifikovaného célurosaura.

Suskityrannus hazelae byl malý a lehce stavěný teropod, který zřejmě dokázal rychle běhat a lovil menší kořist. Jeho výška je odhadována asi na 0,9 metru a délka na 2,7 metru, hmotnost v rozmezí 20 až 40 kilogramů. Dva objevení jedinci však byli zřejmě mláďaty a v dospělosti by byli podstatně větší. Zajímavostí je přítomnost tzv. arktometatarzálu (srůstu kostí dolní části končetiny u nártu, sloužící k absorbování nárazů při rychlém běhu). Jedná se o anatomický znak běžný u všech pozdějších tyranosauridů. Suskityrannus tak zaplňuje mezeru ve fosilním záznamu o vývoji tyranosauroidů před vznikem pravých tyranosauridů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Wolfe, Douglas E.; Kirkland, James I. (1998). Lucas, Spencer G.; Kirkland, James I.; Estep, John W. (eds.). "Zuniceratops christopheri n. gen. & n. sp., a ceratopsian dinosaur from the Moreno Hill Formation (Cretaceous, Turonian) of west-central New Mexico". Lower and Middle Cretaceous Terrestrial Ecosystems. New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin. 14: 307–318.
  2. Sterling J. Nesbitt, Robert K. Denton Jr, Mark A. Loewen, Stephen L. Brusatte, Nathan D. Smith, Alan H. Turner, James I. Kirkland, Andrew T. McDonald & Douglas G. Wolfe (2019). A mid-Cretaceous tyrannosauroid and the origin of North American end-Cretaceous dinosaur assemblages. Nature Ecology & Evolution (2019). doi: https://doi.org/10.1038/s41559-019-0888-0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]