Susan Caseyová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Susan Caseyová
Narození 1962 (56–57 let)
Toronto
KanadaKanada Kanada
Povolání spisovatelka a novinářka
Web oficiální stránka
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Susan Caseyová (* 1962 Toronto, Kanada) je americká novinářka, redaktorka, editorka a spisovatelka ověnčená desítkami publicistických cen. V současnosti působí v New Yorku a na Havaji.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Susan Caseyová se narodila v Torontu, ale svůj profesní i osobní život má spjatý především s New Yorkem. V období let 1994 - 1999 působila na pozici kreativní šéfredaktorky časopisu Outside, kde se zároveň editorsky spolupodílela na publikování originálních příběhů, jež se posléze staly předlohou knižních bestsellerů jako Into Thin Air a The Perfect Storm obdobně pro filmové zpracovaní Blue Crush. V průběhu šéfredaktorské činnosti byl magazín Outside oceněn třikrát po sobě coby všeobecně propracované periodikum v kategorii National Magazine Awards for General Excellence. Samotná Susan Caseyová se stala jedinou osobností v historii zmíněné soutěže, jež byla oceněna ve všech 3 hlavních kategoriích, a to pro řídící uměleckou, spisovatelskou a editorskou činnost.

Po ukončení prvního publicistického angažmá v roce 2000 přijala novou nabídku do newyorskéhu deníku Times Inc, kde se stala ústřední editorkou pro úsek Sports Illustrated Women (Obraz ženských sportovkyň) a editovala velké množství dalších vydaných článků v dotyčném magazínu. V roce 2009 získala úspěšná publicistka novou nabídku do čela editorské skupiny v magazínu O, The Oprah Magazine, kde následně působila až do roku 2013. Jeden z nejpopulárnějších amerických ženských magazínů, který má měsíční odběr okolo 15 milionů čtenářů, získal v průběhu angažmá Susan Caseyové opět řadů významným publicistických ocenění jako např. National Magazine Award for General Excellence a Clarion Award for Best Overall Magazine. Kromě kvalitní editorské činnosti však tato americká publicistka dosáhla významného úspěchu i coby pisatelka, která svými odbornými články způsobila razantní převrat v oblasti duševní léčby a meditace stejně jako v oblasti hledání nejvíce energických přírodních poživatin (superfootds).

Kromě samotného působení ve vedoucích pozicích editorských týmů nejvýznačnějších newyorských magazínů však Susan Caseyová podnikala dobrodružné poznávací výpravy za náměty pro jednotlivé publicistické a knižní práce. Za inspirativními zdroji se vydávala z editorské kanceláře do odlehlých končin světa, kde pak pobývala i po několik měsíců a čerpala zde autentické obrazy a navazovala inspirativní přátelské vztahy. Za nejpodnětnější výpravy lze zahrnout především pobyt na odlehlých Farallonských ostrovech, kde se s místními biology podílela na důkladném pozorování místní fauny a především největší světové koncentrace velkých bílých žraloků. Dále se osobně vypravila za nejmohutnějšími světovými vlnami měřícími až 70 stop př severním pobřeží havajského ostrova Maui a podnikla cestu do centra Mexického zálivu, kde došlo v roce 2010 k ropné katastrofě při explozi plošiny Deepwater Horizon.

Dílo a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Publicistické články si vysloužily obdobný ohlas jako ediční a redaktorská činnost. V roce 2006 získala ocenění National Magazin Award (Národní publicistickou cenu) za článek "Our Oceans Are Turning to Plastic...Are You?", jenž odhaluje katastrofické dopady trvalého globálního znečišťování oceánů na přírodu jako takovou i na zdraví naší populace. Stejné ocenění získala i v roce 2008 za článek "75" uveřejněný v magazínu Esquire, v němž blíže popisuje skutečný význam stárnutí na příkladu zkoumaného exemplárního člověka. Jednotlivé publicistické práce díky své obsahové a stylistické kvalitě dosáhly uveřejnění v četných amerických denících a magazínech jako např. Esquire, National Geographic, Fortune, Time nebo Sports Illustrated a zároveň se práce Susan Caseyové objevily ve vybraných antalogiích, a to The Best American Science and Nature Writing, The Best American Sports Writing nebo The Best American Magazine Writing.

Za nejúspěšnější knižní publikace je pak nutné zahrnout 3 publikace: The Wave: In Pursuit of the Rogues, Freaks and Giants of the Ocean, The Devil's Teeth: A Story of True Obsession and Survival Among America's Great White Sharks a Voices in the Ocean: A Journey Into the Wild and Haunting World of Dolphins, které se řadí mezi ústřední newyorské bestsellery. První publikace The Wave byla navíc zařazena v roce 2010 do kategorie 2010 Most Notable's Books (Nejvíce pozoruhodné knihy roku 2010) . The Devil's Teeth se coby knižní shrnutí autentického setkání s velkými bílými žraloky setkalo s výrazným ohlasem a oceněními jako např. bestseller v kategoriích San Francisco Chronicle, San Francisco Public Library Book Selection nebo Booksense. Dosud poslední vydaná kniha s názvem Voices in the Ocean se stala zásluhou vydavatele Knopfa Doubledaye okamžitým bestsellerem první týden od vydání a v roce 2016 byla zahrnuta mezi nejoceňovanější knihy serveru Amazon.

  • The Devil's Teeth: A Story of True Obsession and Survival Among America's Great White Sharks (2005) (v českém překladu: Ďáblovy zuby: skutečný příběh o přežití a posedlosti mezi velkými bílými žraloky, JOTA, Brno 2006) - knižní shrnutí několikaměsíčního pobytu na souostroví Farallony (40 km od západního pobřeží San Francisca), kde je situováno největší shromaždiště velkých bílých žraloků na Zemi a kde je zároveň nepovolanému člověku přístup zcela zakázán v důsledku chráněné přírodní rezervace
  • The Wave: In Pursuits of the Rogues, Freaks and Giants of the Ocens (2010) - autentické zážitky z interakce s nejvyššími oceánskými vlnami světa, jež je možné spatřit při severním pobřeží ostrova Maui (Havajské ostrovy)
  • Voices in the Ocean: A Journey Into the Wild and Haunting World of Dolphins (2015) - vyznání úcty k jedinečným přírodním stvořením a zároveň ukázka ničivého vlivu lidské populace na život zmíněných mořských savců. Susan Caseyová pak tyto okouzlující živá stvoření umělecky připodobňuje lidské populaci se všemi špatnými a dobrými vlastnostmi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

About Susan. In: susancasey. [online]. [cit. 2018]. Dostupné z: https://susancasey.com/about-susan

Literatura[editovat | editovat zdroj]

CASEY, Susan. Ďáblovy zuby: skutečný příběh o přežití a posedlosti mezi velkými bílými žraloky. Brno: Jota, 2006. Cestopisy (Jota). ISBN 80-7217-384-7.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]