Superhrubá mzda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Superhrubá mzda je pojem, kterým se v ČR označuje základ daně, ze kterého se následně vychází při výpočtu zálohy na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Samotná superhrubá mzda vstoupila v platnost v rámci reformy veřejných financí v roce 2008, avšak není v žádném zákoně takto označována, jedná se pouze o jiný název metody výpočtu daně ze mzdy. Právně je superhrubá mzda ukotvena v § 6 odst. 12 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.

Výpočet superhrubé mzdy[editovat | editovat zdroj]

Superhrubá mzda vychází z hrubé mzdy zaměstnance, ke které se přičítá zdravotní (9 %) a sociální pojištění (24.8 %) zaměstnavatele. Výsledkem je superhrubá mzda, která se po zaokrouhlení na stovky[p 1] dle § 16 Zákona o daních z příjmů následně využije pro výpočet zálohy na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (15 %). Superhrubá mzda je tedy přesným účetním nákladem zaměstnavatele na zaměstnance. Pokud by žádná ze stran neplatila státu žádné daně ani odvody, mohl by zaměstnavatel přesně tuto celou částku vyplácet zaměstnanci, aniž by to pro zaměstnavatele mělo oproti současnému stavu jakýkoliv negativní finanční efekt.

Budoucnost superhrubé mzdy[editovat | editovat zdroj]

V roce 2015 se vládnoucí koalice chystala na zrušení superhrubé mzdy. Hlavním zastáncem zrušení superhrubé mzdy byl Andrej Babiš (ANO), který se vůči ní kriticky vyjádřil na sněmu své strany.[2] Samotné zrušení superhrubé mzdy se nacházelo také v koaliční smlouvě, kterou podepsali ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Superhrubá mzda měla být nahrazena zavedením druhé sazby daně z příjmů fyzických osob, která by byla stanovena tak, aby nedošlo ke zvýšení daňového zatížení fyzických osob.[3] V roce 2018 poslalo Ministerstvo financí do připomínkového řízení návrh, který počítá se zrušením superhrubé mzdy a zvýšením sazeb daně z příjmů fyzických osob na úroveň 19% a 24%[4].

Roku 2018 předložila opoziční ODS návrh na zrušení superhrubé mzdy a její nahrazení 15% daní z hrubé mzdy. Premiér Babiš ale prohlásil, že návrh je nereálný a způsobil by výpadek příjmů státního rozpočtu ve výši 75 miliard korun. [5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Superhrubá mzda se před výpočtem daně zaokrouhluje na stovky dolů v případě, že zaměstnanec nepodepsal daňové prohlášení a jeho hrubá mzda je do 10 tisíc Kč, jinak se zaokrouhluje nahoru.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zúčtování mezd a sociálního a zdravotního pojištění [online]. ÚčtujemeProVás.cz [cit. 2016-06-08]. Kapitola Daň z příjmů ze závislé činnosti. Dostupné online. 
  2. Babišův plán: přenesení daňové povinnosti i konec superhrubé mzdy. iDnes.cz [online]. 1. března 2015 [cit. 2015-05-05]. Dostupné online. 
  3. Koaliční smlouva 2013 [online]. Dostupné online. 
  4. MF poslalo do připomínkového řízení návrh na zrušení superhrubé mzdy. kurzy.cz [online]. 20. února 2018 [cit. 2018-02-20]. Dostupné online. 
  5. Návrh ODS na zrušení superhrubé mzdy je nereálný slib, tvrdí Babiš – Novinky.cz. m.novinky.cz [online]. [cit. 2018-08-10]. Dostupné online.