Sup mrchožravý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSup mrchožravý
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN

ohrožený
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řáddravci (Falconiformes)
Čeleďjestřábovití (Accipitridae)
Rodsup (Neophron)
Savigny, 1809
Binomické jméno
Neophron percnopterus
(Linné, 1758)
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sup mrchožravý (Neophron percnopterus) je nejmenší evropský sup.

Popis

  • Délka těla: 60 - 70 cm
  • Rozpětí křídel: 150 cm
  • Hmotnost: 1,6 - 2,5 kg

Sup mrchožravý je statný pták s holou neopeřenou tváří se silným, na konci zahnutým a zašpičatělým zobákem. Dospělý pták je bílý nebo šedý s černými letkami. Samec i samice jsou zbarveny podobně, mláďata jsou černá až hnědá.

Rozšíření a stanoviště

Vyskytuje se především v severní Africe, jižní Evropě a Malé Asii. Preferuje otevřenou krajinu, holé horské svahy či říční údolí sevřená skalami v blízkosti lidských sídlišť. V České republice bývá zastižen zcela vzácně.

V jižní Evropě je to převážně tažný pták, zimující v Africe jižně od Sahary.

Chování

Požírá menší mršiny, ale někdy dá přednost i ulovené potravě (kobylky, menší hlodavci). Patří k několika známým druhům živočichů, kteří při získávání obživy využívají nástroje - konkrétně bylo zaznamenáno rozbíjení pštrosích vajec kamenem, pouštěným ze zobáku.[1]

Hnízdí většinou v koloniích. Páry žijí v dlouhodobém svazku a používají ke hnízdění po mnoho let stejné místo. Na tomto místě pak hromadí zbytky potravy, kosti, kožešiny, větve nebo kusy vlny. Během března snáší zpravidla 2 vejce. Doba sezení je 42 dní. Pohlavní dospělosti mláďata dosahují ve stáří 5 let.

Význam

Sup mrchožravý byl ve Starověkém Egyptě vysoce uctíván a představoval bohyni Nechbet, ochránkyni faraonů a sestru bohyně Isis. Společně s kobrou eyptskou byl zvířecím ochrncem a symbolem faraonovy moci. Jeho zpodobnění bylo součástí pokrývky hlavy egyptských královen, např. Kleopatry VII. Proto bývá označován také jako Faraónova slepice.

Zdroje a reference

  1. VAN LAWICK-GOODALL, J; VAN LAWICK-GOODALL, H. Use of tools by the Egyptian Vulture Neophron percnopterus. Nature. Roč. 212, čís. 5069, s. 1468-1469. 

Logo Wikimedia Commons Galerie sup mrchožravý na Wikimedia CommonsV tomto článku byl použit překlad textu z článku Egyptian Vulture na anglické Wikipedii.

Šablona:Dravci v ČR