Sup africký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Sup africký

Skupina supů afrických
Skupina supů afrických
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: dravci (Falconiformes)
Čeleď: jestřábovití (Accipitridae)
Rod: sup (Gyps)
Binomické jméno
Gyps africanus
Salvadori, 1865

Sup africký (Gyps africanus) je velký zástupce čeledi jestřábovitých (Accipitridae), blízce příbuzný supa bělohlavého (Gyps fulvus). Obývá savany, polopouště a hornaté oblasti v západní a východní Africe a patří k vůbec nejrozšířenějším africkým supům.

Patří mezi středně velké supy s hmotností mezi 4 až 7 kg a délkou těla kolem 94 cm. Vzhledem se významně neliší od ostatních supů. Má dlouhý krk, krátký ocas, velká a široká křídla s bílými krovkami, hlavu a krk porostlé prachovým peřím a péřový límec. Dospělci mají tělo zbarveno šedě až tmavě hnědě, krk je šedý, zobák černý a spodní část zad a kostrč jsou bílé. Nezralí ptáci jsou výrazně tmavší.

Supi afričtí u mršiny pakoně.
Gyps africanus

Většinou žije v hejnech, která nebývají obvykle tvořena více jak deseti kusy. Má poměrně špatný čich, ale mimořádně dobrý zrak, kterým se řídí při hledání kořisti. Zároveň sleduje i ostatní členy hejna a pokud jeden z nich zahlédne potravu a pustí se vrhavě na zem, ihned ho následuje. Živí se převážně mršinami, které konzumuje po lvech, gepardech, leopardech nebo hyenách, které dokáže od mršiny i odradit. Jsou však schopny usmrtit i nemocná a příliš stará zvířata, občas uloví i mládě. Při hašteření o potravu vydávají charakteristické syčivé a kdákavé zvuky.

Sup africký si staví velké hnízdo z větví a rostlin, do kterého klade jedno vejce.

V roce 2007 byl sup africký v Červeném seznamu ohrožených druhů (IUCN) přeřazen z kategorie málo dotčených druhů do kategorie téměř ohrožených druhů,[1] za což může především lov, ztráta přirozeného biomu, časté otravy, ale také masivní úbytek kopytnatců a tudíž i mršin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku White-backed Vulture na anglické Wikipedii.

  1. http://www.iucnredlist.org/search/details.php/49341/all

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]