Sung Ťiao-žen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sung Ťiao-žen, 宋敎仁
Narození5. dubna 1882
Tchao-jüan, provincie Chu-nan,
říše Čchingříše Čching říše Čching
Úmrtí22. března 1913 (ve věku 30 let)
Šanghaj, provincie Ťiang‑su, Čínská republika
Příčina úmrtíobětí atentátu
Místo pohřbeníŠanghaj
Alma materUniverzita Waseda
Central China Normal University
Univerzita Hósei
Changde First Middle School
Povolánípolitik
Politická stranaNámořní vlajka Čínské republiky od r. 1928 (nyní používaná Tchaj-wanem) Kuomintang (jeden ze zakladatelů)
FunkceChairperson of the Kuomintang
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sung Ťiao-žen (čínsky: 宋敎仁; pinyin: Sòng Jiàorén) (5. dubna 1882 – 22. března 1913) byl čínský republikánský revolucionář, politický vůdce a jeden ze zakladatelů Čínské aliance (Tchung-meng-chuej) a čínské nacionalistické strany Kuomintang. Tuto stranu dovedl k drtivému úspěchu v prvních čínských demokratických volbách v roce 1912. Podle většiny historiků za jeho vraždou stál prezident Jüan Š'-kchaj.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Sung Ťiao-žen se narodil a vyrostl v provincii Chu-nan. Již v mládí projevoval zájem o aktuální politické a vojenské dění. Na vysoké škole měl vynikající studijní výsledky a ačkoliv získal titul, který mu zajišťoval relativně pohodlný život ve třídě konfuciánských učenců, tak se začal věnovat západnímu učení.

V srpnu 1902 odešel do Wu-čchangu, kde se setkal s celoživotním přítelem Chuang Singem a kde se začal zapojovat do místních revolučních skupin. Následující rok začal vyučovat na prestižní soukromé střední škole ve Wu-čchangu, kde se svými studenty rád diskutoval o politice a revoluci. Byl přesvědčen, že dynastie Čching padne a že pokud revolucionáři nebudou připraveni, tak příští vláda může být ještě horší.

Kvůli svým revolučním aktivitám ve městě Čchang-ša byl v roce 1904 nucen uprchnout do Japonska, kde studoval západní politické myšlení a kde navázal kontakty s ostatními mladými čínskými reformátory a radikalisty. V roce 1905 spolu se Sunjatsenem založil Čínskou alianci (Tchung-meng-chuej), což byla organizace zaměřená na svržení mandžuské dynastie Čching a formování republiky. Do Číny se vrátil až po Sinchajské revoluci v roce 1911 a pomohl transformovat Čínskou alianci (Tchung-meng-chuej) na Kuomintang.[2] Po založení Čínské republiky v roce 1912 se Sunjatsen stal prozatímním prezidentem Čínské republiky a Sung měl za úkol reformovat čínský právní systém, vypracovat prozatímní ústavu a zorganizovat pro Kuomintang volební kampaň, která by zajistila úspěch v prvních čínských demokratických volbách. Sung se ukázal jako talentovaný politický organizátor, který měl však i velké sebevědomí, které odradilo mnoho potenciálních příznivců. I když ve volbách v prosinci 1912 mělo právo volit pouze 10 procent dospělých mužů, tak se jednalo o důležitý posun. Politickou základnu nové strany tvořila převážně šlechta a obchodníci ze střední třídy. Ve volbách získal Kuomintang 269 z 596 křesel ve sněmovně reprezentantů a 123 z 274 křesel v senátu.[2][3] Po volbách byl Sung Ťiao-žen považován za hlavního kandidáta na pozici předsedy vlády.

Jedním z hlavních Sungových politických cílů bylo zajištění toho, že nezávislost čínských volebních shromáždění bude řádně chráněna před vlivem prezidenta Jüan Š’-kchaje. Sung Ťiao-žen ho kritizoval za jeho rostoucí autoritářství a vyjádřil své obavy z obnovení monarchie.

Atentát[editovat | editovat zdroj]

Sung Ťiao-žen byl 20. března 1913 dvakrát střelen do zad na vlakovém nádraží v Šanghaji. Střelcem byl Wu Š'-jing, který uzavřel dohodu s Jing Kuej-sinem, představitelem šanghajského podsvětí, úzce napojeného na Jüan Š'-kchaje.[4][5] Na následky zranění zemřel o dva dny později. Před smrtí stihl nadiktoval telegram prezidentu Jüan Š'-kchaji: „Zemřu s hlubokou lítostí. S pokorou doufám, že vaše excelence bude prosazovat poctivost, propagovat spravedlnost a podporovat demokracii...“[6]

Sung Ťiao-žen si svým působením vytvořil mnoho nepřátel. Z jeho vraždy bylo podezříváno hned několik lidí, některými z nich byl například i Liang Čchi-čchao nebo Sunjatsen. Většina historiků se však shoduje na tom, že za atentátem stál s největší pravděpodobností prezident Jüan Š’-kchaj, který nestál o schopného předsedu a novou ústavu, která by omezovala jeho moc.[6] Úředníci, kteří tento atentát vyšetřovali, tak byli sami zavražděni nebo záhadně zmizeli. Jüan Š'-kchajova vina tedy nikdy nebyla dokázána kvůli nedostatku důkazů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jonathan Fenby, "The silencing of Song." History Today (March 2013) 63#3 pp 5-7.
  2. a b Song Jiaoren | Chinese politician. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2021-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. The song of Song. The Economist. 2012-12-22. Dostupné online [cit. 2021-06-19]. ISSN 0013-0613. 
  4. Tang Weikang; et al. (1991), Dr Sun Yat-sen in Shanghai, Shanghai People's Art Press. (in Chinese) & (in English)
  5. DAYDAYNEWS. What happened to the murderers who killed Song Jiaoren more than 100 years ago?. daydaynews.cc [online]. 2020-03-27 [cit. 2021-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. a b The song of Song. The Economist. 2012-12-22. Dostupné online [cit. 2021-06-18]. ISSN 0013-0613. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]