Suchopýrek trsnatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSuchopýrek trsnatý
alternativní popis obrázku chybí
Suchopýrek trsnatý (Trichophorum cespitosum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďšáchorovité (Cyperaceae)
Rodsuchopýrek (Trichophorum)
Binomické jméno
Trichophorum cespitosum
(L.) Hartm., 1849
Synonyma
  • Baeothryon cespitosum
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zobrazení suchopýrku trsnatého

Suchopýrek trsnatý (Trichophorum cespitosum) je vlhkomilná rostlina, jeden ze dvou druhů rodu suchopýrek, které v české přírodě rostou. Druh je rozšířen v severních oblastech mírného pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky. V České republice je tento původní druh na ústupu a jen vzácně se vyskytuje na Šumavě, v Krkonoších a Jizerských horách.[1]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Roste na kyselých půdách v oligotrofních rašeliništích, slatinách, bažinách i na zamoklých, na humus bohatých loukách u břehů vodních nádrží nebo vodních toků, jakož i podél silnic a železničních náspů, někdy až do nadmořské výšky 2000 metrů.[1][2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá, ve velkých trsech rostoucí rostlina, jejíž lodyhy vyrůstají z krátkého, nevětveného oddenku s vláknitými kořeny. Lodyhy bývají vysoké 5 až 20 cm, rýhované, na průřezu kruhové a vespod jsou objaté otevřenými pochvami. Listy jsou redukované na otevřené, žlutohnědé pochvy, jen nejvyšší pochva je zelená, uzavřená a ční z ní tuhá, krátká a úzká čepel. Fotosyntetickou funkci přebírá hlavně lodyha.

Na vrcholu lodyhy vyrůstá jediný, asi 5 mm dlouhý a 3 mm široký klásek, pod kterým je krátký listen. Klásek má tři až sedm hnědých, podlouhle vejčitých pluch, z nichž nejspodnější je protažena v tuhou, zelenou špičku o délce klásku. Oboupohlavné kvítky vyrůstající z úžlabí pluch obsahují pět až šest štětinek nahrazující okvětí, tři tyčinkyprašníky dlouhými asi 2 mm a trojplodolistý svrchní semeníkčnělkou dělenou do tři blizen. Plody jsou až 2 mm dlouhé, hladké nažky trojbokého tvaru se zobánkem a chmýrem z trvalého okvětí. Dobu, po kterou jsou schopné vyklíčit, mají kratší něž rok. Kvetou od května do srpna, opylovány jsou větrem. Ploidie druhu je 2n = 104.[1][2][3][4]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Mnoho původních stanovišť, kde suchopýrek trsnatý rostl, je zlikvidováno. Vlhká místa byla odvodněna a vysušena, nebo jsou biologicky změněna splachy hnojiv z okolních polí. Proto byl v „Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky z roku 2012“ ohodnocen jako ohrožený druh (C3).[1][5]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d LEUGNEROVÁ, Gabriela. BOTANY.cz: Suchopýrek trsnatý [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 05.07.2007 [cit. 2016-01-19]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Suchopýrek trsnatý [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2016-01-19]. S. 581. Dostupné online. (česky) 
  3. a b Wilde planten: Trichophorum cespitosum [online]. Wilde planten in Nederland en België, NL [cit. 2016-01-19]. Dostupné online. (nizozemsky) 
  4. BALL, Peter W.; REZNICEK, A. A.; MURRAY, David F. Flora of North America: Trichophorum cespitosum [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2016-01-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. S. 631–645. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 19.01.2016]. Roč. 84, čís. 3, s. 631–645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]