Suchopýrek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSuchopýrek
alternativní popis obrázku chybí
Suchopýrek trasnatý (Trichophorum cespitosum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďšáchorovité (Cyperaceae)
Rodsuchopýrek (Trichophorum)
Pers., 1805
Druhy rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Suchopýrek (Trichophorum) je rod jednoděložných rostlin z čeledi šáchorovité. (Cyperaceae). Někteří autoři řadili druhy rodu suchopýrek (Trichophorum) do rodu skřípina v širším pojetí (Scirpus s.l.). V minulosti někteří autoři používali pro rod suchopýrek jméno Baeothryon. Jméno Trichophorum však bylo konzervováno s typem Trichophorum alpinum. Jméno Baeothryon je z tohoto důvodu nevhodné používat, má být užíváno jen jako sekce v rodu bahnička (Eleocharis). Někteří autoři z rodu Trichophorum vyčleňují menší rod Eriophorella, toto pojetí však není v tomto článku akceptováno.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalé trsnaté byliny, s oddenky nebo bez nich. Jsou jednodomé, převážně s oboupohlavnými květy. Lodyhy jsou oblé nebo trojhranné. Listy jsou většinou jen na bázi, někdy i slabě nad bází, zpravidla redukované na listové pochvy, nanejvýš nejvyšší pochvy mají krátké čepele (do 1 cm), jazýčky je přítomen, fotosyntetickou funkci přebírá hlavně stonek. Květy jsou v květenstvích, v kláscích. Klásky jsou vrcholové, jednotlivé, neskládají složená květenství. Pod květenstvím je krátký listen. Květy vyrůstají z paždí plev. Okvětí chybí, nebo je přítomno a je pak přeměněno zpravidla na 6 dlouhých chlupů, někdy až 20x delších než nažka (tvoří chmýr). Tyčinky jsou 3, jsou volné. Gyneceum je složeno většinou ze 3 plodolistů, je synkarpní, blizny většinou 3, semeník je svrchní. Plodem je nažka, která převážně trojhranná.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 9 druhů , které jsou rozšířeny ve spíše chladném až mírném pásu severní polokoule, také v Andách a horách JV Asie.

Rozšíření v Česku[editovat | editovat zdroj]

V ČR rostou 2 druhy. Suchopýrek alpský (Trichophorum alpinum) je dnes silně ohrožený druh (C2) rostoucí na rašeliništích a prameništích od podhůří do hor. Suchopýrek trsnatý (Trichophorum cespitosum) roste také na podobných stanovištích, ale v ČR pouze v Krkonoších, Jizerských horách a na Šumavě.

Seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Květena ČR: 8 nebo 9 díl

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]