Suché Lazce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox - městská část statutárního města

Suché Lazce (německy Sucholasetz, polsky Suchie Łazce) jsou evidenční část, katastrální území a zároveň i samosprávná městská část statutárního města Opavy, dříve samostatná obec. Mají rozlohu 447,9 hektarů. Suché Lazce mají vesnický charakter. Vedle vlastních Suchých Lazců zahrnují jako evidenční a samosprávná část také osady Strážnice a Přerovec.

Historický přehled

První zmínka o Suchých Lazcích pochází z roku 1377 z listiny o rozdělení Opavského knížectví.

Suché Lazce byly ve svých původních katastrálních hranicích jednou z tzv. Moravských enkláv ve Slezsku, a jako takové byly zcela obklopeny územím vlastního Slezska. V tomto pojetí k nim náležela i východní část sousedního moderního katastrálního území Komárov u Opavy s osadou Kravařovem, a malá část parcely 459/1 (zaniklý meandr potoka), dnes náležející ke katastrálnímu území obce Štítina. Naopak k nim nepatřila jihovýchodní část jejich moderního katastru s východní částí Přerovce, původně náležející ke katastrálnímu území sousední obce Nové Sedlice.

Suché Lazce se rozkládají po obou stranách historické hranice vlastního Slezska a tzv. Moravských enkláv ve Slezsku.

Již k 1. únoru 1970[1] přišly Suché Lazce o Kravařov, který byl toho dne připojen k Opavě. Součástí Opavy se obec Suché Lazce stala k 1. lednu 1979[2]. K témuž dni byla k Opavě připojena i východní část Přerovce, dosud náležející k Novým Sedlicím.

Galerie

Reference

  1. Ústřední věstník České socialistické republiky, ročník 1971, částka 2, č. 7/1971, str. 29
  2. Ústřední věstník České socialistické republiky, ročník 1979, částka 3, č. 12/1979, str. 45

Externí odkazy