Submillimeter Wave Astronomy Satellite

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Submillimeter Wave Astronomy Satellite
COSPAR1998-071A
Katalogové číslo25560
Start6. prosince 1998 00:57 UTC
KosmodromVandenberg AFB
Nosná raketaPegasus XL
Stav objektuneaktivní
ProvozovatelNASA
VýrobceGSFC
Ball Aerospace
Druhinfračervený teleskop
ProgramProgram Explorer
Hmotnostvzletová 283 kg
Oficiální webDomovská stránka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

SWAS (Submillimeter Wave Astronomy Satellite) je astronomická družice, určená ke studiu mezihvězdných oblaků. Postavila ji firma Ball Aerospace Systems Group ve spolupráci se střediskem NASA Goddard Space Flight Center, které ji také provozuje.

Popis

Příprava SWAS v Goddardově kosmickém středisku.

Družice je vybavena dvěma výklopnými a jedním pevným panelem slunečních baterií, dodávajících průměrně 270 wattů (v maximu 600 W) elektrické energie a dobíjecích NiCD akumulátorové baterie s kapacitou 21 ampérhodin. Stabilizační systém využívá 3 silových setrvačníků a 3 magnetických aktuátorů. Orientace je zjišťována třemi magnetometry, třemi měřícími gyroskopy, jedním digitálním a šesti analogovými čidly Slunce, detektorem jasných objektů a přesným hvězdným čidlem (přesnost 38"). Řídicí počítač 80386/80387 je vybaven polovodičovou pamětí o kapacitě 88 Mbyte. Telemetrický systém pracuje v pásmu S (2 GHz), přenosová rychlost ze Země na družici jsou 2 kbit/s a v opačném směru pak 1,8 Mbit/s.

Hlavním přístrojem je radioteleskop typů Cassegrain, celým názvem Submillimeter Wave Telescope, který se skládá ze:

  • dvou submilimetrových heterodynních přijímačů záření o vlnových délkách 0,5-0,6 mm (přibližně 490-550 GHz)
  • akusto-optického spektrometru
  • sledovače hvězd

Přístrojové vybavení je řízeno palubním počítačem s mikroprocesorem 80386. Naměřená data jsou ukládána do palubní paměti a jednou nebo dvakrát denně přehrávána na Zemi. Jako hlavní pozemní řídicí středisko slouží mobilní stanice TOTS (Transportable Orbital Tracking Station), umístěná v Poker Flats v Arkansasu v USA.

Montáž aerodynamického krytu před vypuštěním pomocí rakety Pegasus XL.

Družice měla za úkol:

  • stanovení chemického složení mezihvězdných oblaků
  • studium termodynamických procesů, zejména ochlazování plynů při smršťování oblaků při tvorbě hvězd a planet

Kromě běžných úkolů, k nimž byl navržen, se teleskop podílel i na sledování dopadu sondy Lunar Prospector na povrch Měsíce v roce 1999. Vědecká činnost byla ukončena 21. července 2004, ale v červnu 2005 byl teleskop na tři měsíce oživen, aby sledoval následky kolize impaktoru sondy Deep Impact s kometou 9P/Tempel.

Poznámky

Tento text nebo jeho část byla převzata z článku 1998-071A - SWAS (verze 2010-02-03 14:25:12 UT) uveřejněného na stránkách SPACE 40, jehož autorem je Antonín Vítek (licence GFDL a CC-BY-SA 3.0, povolení autora).

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Submillimeter Wave Astronomy Satellite na Wikimedia Commons Šablona:Portál Kosmonautika