Sušárna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sušárna dřeva

Sušárna je specializovaný průmyslový provoz, stavba, místnost nebo konkrétní místo, kde se provádí sušení nebo vysoušení různých materiálů. V domácnostech je běžná například sušárna prádla. Průmyslové sušárny se používají především v odvětvích dřevařského, papírenského, potravinářského, farmaceutického a keramického průmyslu.

Použití sušáren[editovat | editovat zdroj]

Dřevařský průmysl[editovat | editovat zdroj]

Sušení v sušárnách pro dřevařský průmysl může probíhat konvenčně, pomocí kondenzace nebo páry, eventuálně jejich kombinací.

Typy sušáren pro dřevařský průmysl[editovat | editovat zdroj]

Konvenční sušárna

Vzduch se v sušárně zahřívá a cirkuluje přes proložené řezivo. Teplota a vlhkost vzduchu se pomalu zvyšuje. Jakmile dosáhne požadovaných hodnot, v závislosti na druhu vysoušeného dřeva, spustí počítač řízenou ventilaci. Část teplého, vlhkého vzduchu je odváděna ven. Díky vzniklému podtlaku nasaje sušárna stejné množství čerstvého vzduchu, jaké vypustila. Tento venkovní vzduch se smíchá s vlhkým teplým vzduchem v sušárně, zahřívá se, klesá jeho relativní vlhkost a je připraven přijmout páru odpařenou ze dřeva. Tento cyklus se neustále opakuje, dokud dřevo nedosáhne požadované konečné vlhkosti.

Kondenzační sušárna

V tomto případě dochází k náhlému a velmi rychlému zchlazení. Vzduch pak již neobsahuje stejné množství vlhkosti, jaké obsahoval v teplém stavu. Kondenzáty, které se při tom uvolní, jsou odváděny pryč pomocí záchytné nádoby z nerezové oceli. Celková kapacita, která se má ochladit a instalovaná elektrická kapacita, se v kondenzoru mění na teplo, které je vypouštěno do sušárny. Při porovnání s konvenčním sušícím procesem je výsledkem výrazné snížení spotřebované energie.

Parní sušárna

Ve chvíli, kdy sušící medium dosáhne teploty okolo 100°C, změní se klima v sušárně na nasycenou páru. Pokud se pára nadále zahřívá, dojde k jejímu přehřátí a voda, která se vypařila ze dřeva, se začne vařit. Dokud je obsah vlhkosti ve dřevě vyšší než nasycený bod vlákna, bude teplota dřeva shodná s teplotou vařící vody (100°C). Tento 'varný efekt' způsobí ve dřevě lehký přetlak, přirovnatelný k tlaku v hrnci, ve kterém se vaří voda a jeho poklička se lehce nadzvedává. Přetlak ve dřevě zvětšuje přesun vlhkosti z jeho jádra na povrch a zrychluje tak proces sušení.

Potravinářský průmysl[editovat | editovat zdroj]

Kromě ovoce, zeleniny, hub a dalších potravin a cukrovinek se může jednat o celou řadu dalších produktů (např. mléko, droždí, pivní kasinky apod.). Průmyslové sušárny pro tyto účely užívají různé typy průmyslově vyráběných sušiček a sušících linek a také různé sušící techniky. Patří sem například konvence a adsorpce, případně jejich kombinace.

Farmaceutický průmysl[editovat | editovat zdroj]

Jedná se především o sušení farmaceutických výrobků, jako jsou prášky a pudry. Může se však jednat také o sušení větších objemů částí rostlin z oblasti léčivých bylin, které se používají při výrobě některých druhů léčiv.

Zemědělství[editovat | editovat zdroj]

V zemědělství je možné se sušárnami a sušičkami setkat při výrobě suché píce (úsušků), při dosoušení sena atd.

Farmaceutický průmysl[editovat | editovat zdroj]

Výrobky z papíru a keramiky jsou velmi citlivé na vlhkost a proto je k jejich ošetření nezbytný proces sušení ve speciálně uzpůsobených sušárnách.

Související články[editovat | editovat zdroj]