Studijský klášter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Studijský klášter
Theodore Studite (Menologion of Basil II).jpg
Základní informace
Slohbyzantská architektura
Výstavba5. století
Poloha
AdresaIstanbul, TureckoTurecko Turecko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Interiér bývalého kláštera Svatého Jana Křtitele ve Studiu v Istanbulu v roce 2017

Hagios Ioannes Prodromos en tois Studiou (Svatý Jan Křtitel ve Studiu), často zkracováno na Studijský klášter či Studion byl jedním z nejvýznamnějších klášterů Konstantinopole, hlavního města byzantské říše, pocházející z 5. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky jeho existence spadají do poloviny 5. století, kdy ho založil konzul Studios. Jejich zásady a způsoby se staly vzorem následovaným mnichy mnoha byzantských klášterů, včetně těch na hoře Athos. V mnohém ohledu se ale od převážné části byzantských klášterů lišil, zejména zde existovala rozsáhlá knihovna a dílna na opisování rukopisů, což v běžných byzantských klášterech obvyklé nebylo.[1][pozn. 1] tato dílna v pozdějších letech dosáhla velkého věhlasu.[2] Zdejší mniši opakovaně osvědčili svoji oddanost ortodoxii a to zvláště během ikonoklasmu, kdy v čele se svým tehdejším opatem Theodorem Studijským vystupovali jako rozhodní zastánci uctívání ikon. Ke konci existence byzantské říše, v 15. století, byl klášter jedním z posledních center byzantské vzdělanosti. Působili zde například Josef Bryennios a bratři Jan a Marek Eugenikové.[3] Dochované zbytky kláštera se nacházejí nedaleko Marmarského moře v jedné z městských částí dnešního Istanbulu zvané Samatya.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Na rozdíl od západní Evropy, kde se kláštery staly středisky vzdělanosti, se udržovala v byzanci bez přerušení původní světská vzdělanost a její tradice. Z tohoto důvodu existovalo pouze omezené množství klášterů, jež by mělo kulturní zaměření.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Monastery of Stoudios na anglické Wikipedii.

  1. a b DOSTÁLOVÁ, Růžena. Byzantská vzdělanost. Vyšehrad: Praha, 2003. ISBN 80-7021-409-0. S. 50. Dále jen Byzantská vzdělanost. 
  2. Byzantská vzdělanost, s. 94
  3. Byzantská vzdělanost, s 313

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]