Stud poker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Stud poker je označení pro skupinu pokerových variant, ve kterých je hráčům postupně rozdávána směs karet otočených lícem dolů a lícem nahoru (viditelných pro všechny ostatní).[1] Stud pokerové varianty jsou nepoziční hry, to znamená, že každé kolo sázek může otevírat jiný hráč (například podle nejlepších vyložených karet).[2] Stud poker se obvykle hraje s limitem.[1]

Průběh hry[editovat | editovat zdroj]

Protože je stud poker nepoziční hra, pozice dealera se obvykle losuje pouze v domácích hrách, kde se hráči střídají v míchání. V hernách a turnajích, kde je dealer pevně daný, jsou karty rozdávány vždy od něj po směru hodinových ručiček. Hráči dají do hry předem stanovené ante a jsou jim rozdány první karty (nejčastěji tři, dvě lícem dolů a jedna lícem nahoru). O tom, kdo sází jako první, nejčastěji rozhodují karty hráčů otočené lícem nahoru - např. v 7 card studu je první na řadě hráč s nejnižší otočenou kartou, v razzu hráč s nejvyšší otočenou kartou. První sázející musí dát do hry tzv. bring-in, neboli další povinnou sázku, většinou ve výši šestiny až třetiny nižšího limitu sázek.[3] Po proběhnutí kola sázek jsou hráčům postupně rozdávány další karty (některé lícem dolů, některé lícem nahoru, podle typu hry), přičemž po každém rozdání následuje další kolo sázek (již bez bring-inu). Pokud je po posledním kole sázek ve hře ještě více než jeden hráč, dochází k otočení karet (showdown). Hráč s nejlepší karetní kombinací dle hrané varianty vítězí bank (pot).

Varianty[editovat | editovat zdroj]

Variant stud pokeru je mnoho, zde jsou uvedeny některé nejznámější.

Seven card stud[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seven card stud.

Seven card stud začíná rozdáním tří karet, z toho dvou zavřených (lícem dolů) a jedné otevřené (lícem nahoru). Hráč s nejnižší kartou musí dát do hry bring-in. Po prvním kole sázek je rozdána ještě čtvrtá karta (forth street, otevřená), pátá karta (fifth street, otevřená), šestá karta (sixth street, otevřená) a sedmá karta (seventh street, zavřená). Kolo sázek začíná vždy hráč s nejlepší kombinací karet otočených lícem nahoru.[2] Na konci hry pot vyhraje hráč s nejvyšší možnou pokerovou kombinací.

Razz[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Razz.

Razz je podobný seven card studu s tím rozdílem, že se hráči snaží dosáhnout co nejnižší kombinace (odtud občasný název seven card stud low). Bring-in dává hráč s nejvyšší kartou, v dalších kolech otevírá hráč s nejnižším (tudíž nejlepším) listem. Vítězí hráč s nejnižší možnou kombinací (postupky a flushe se nepočítají, tudíž nejlepší kombinací je A-2-3-4-5).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b OnlinePoker.net
  2. a b Poker winner. poker.winner.com [online]. [cit. 2011-07-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-10-19. 
  3. Poker24.cz. www.poker24.cz [online]. [cit. 2011-07-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-06-11.