Stružský potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stružský potok
Výtok Stružského potoka z Polního rybníka
Výtok Stružského potoka z Polního rybníka
Základní informace
Délka toku 2,85 km
Plocha povodí 19,23 km²
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-04-07-023
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský kraj, Okres Mladá Boleslav)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vlkava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stružský potok je pravostranný přítok řeky Vlkavy v okrese Mladá Boleslav.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Stružský potok pramení v katastru Újezdec u Luštěnic na jižním okraji lesa, který obklopuje sídliště Zelená, části obce Luštěnice. Prvních 700 m teče potok v umělém korytu a zároveň slouží jako odvodňovací příkop pro přilehlé pozemky. Tato část potoka nemá pravidelný průtok vody a v letních měsících zcela vysychá.

Poté, co se potok mírně stočí k jihovýchodu, nabývá svého přírodního charakteru nížinného potoka a v plochém údolí se postupně rozlévá do mokřadu, který přechází do rybniční nádrže. Pod výpustí Polního rybníka teče potok opět umělým korytem a po 200 metrech přijímá zprava Stružskou svodnici, drobnou vodoteč odvodňující pozemky na severních svazích pod obcí Lipník. Stružský potok dále pokračuje opět umělým korytem podél severního okraje vesnice Struhy, podle které dostal své jméno. Koryto potoka zde v celé délce až do vyústění do Vlkavy zarůstá rákosím, které značně snižuje jeho průtočnost.

Významný krajinný prvek[editovat | editovat zdroj]

Mokřad Stružského potoka nad Polním rybníkem s přilehlým porostem a loukou je významným krajinným prvkem Středočeského kraje (VKP) registrovaným ve smyslu § 6 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny pod názvem Stružský potok.[1]

Lokalita je botanicky významná, protože nepodlehla významnější eutrofizaci. Povodí nad VKP bylo součástí Vojenského výcvikového prostoru Milovice - Mladá a nebylo zemědělsky intenzívně využíváno. Díky tomu se zde na turonských slínovcích vytvořilo vápnité slatiniště (typ R 2.1), na kterém roste řada ohrožených druhů rostlin. Je to např. Tolije bahenní (Parnassia palustris), Ostřice Davallova (Carex davalliana), Česnek hranatý (Allium angulosum), Kruštík bahenní (Epipactis palustris), Prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii), Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a Kozlík dvoudomý (Valeriana dioica).

Polní rybník[editovat | editovat zdroj]

Polní rybník, kterým Stružský potok protéká, je cenným biotopem a funkčním biocenterm. Rybník trpí sezónním nedostatkem vody v obdobích sucha a také býval často letněn. Proto se zde vyskytuje Ostřice šáchorovitá (Carex bohemika), Šáchor hnědý (Cyperus fuscus), ale také Bublinatka jižní (Utricularia australis).

Polní rybník je v majetku obce Čachovice a využívají jej k chovu ryb a rybolovu členové Rybářského spolku Struhy. Lovenou rybou je zde především kapr a lín.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Koncepce ochrany přírody a krajiny Středočeského kraje v letech 2006 - 2016