Stroupeč (přírodní památka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Stroupeč
Východní část PP Stroupeč
Datum vyhlášení 6. března 1992
Vyhlásil Okresní úřad Louny
Kód ÚSOP 1503
Lokalita Žiželice
Výška 220–300 m n. m.
Výměra 14 ha
Seznam CHÚ v okrese Louny
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Stroupeč
Stroupeč
Přírodní památky v Česku

Stroupeč je přírodní památka ev. č. 1503 západně od obce Žiželice na východním a severním okraji obce Stroupeč v okrese Louny. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Důvodem ochrany je uchování lokality s výskytem vzácných druhů teplomilného hmyzu, mj. českého endemitu válečka českého.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Úpatí svahu v západní části PP Stroupeč

Jižně exponované svahy terasovitých stupňů na okraji údolí Ohře, severně nad obcí Stroupeč, po obou stranách silnice do obce, které dále vedou až nad Stroupeček. Podobný charakter jako přírodní památka Stroupeč mají i přírodní památky Staňkovice a Žatec. Lokalita u Stroupče je však nejcennějším územím. Chráněné území je pro veřejnost přístupné jen po cestách. Není zde dovoleno ničit rostliny a živočichy ani jiným způsobem poškozovat území. Vlastníci a uživatelé pozemků, na kterých byla přírodní památka vyhlášena, jsou povinni strpět omezení stanovená podmínkami ochrany ve vyhlášce. Do Stroupče je možné se dostat po silnici ze Žatce na Hořetice (kolem FRUTY) nebo po cestě u řeky Ohře (kolem Uhelných skladů) pod Záhořím. Při této možnosti je možné navštívit také lokalitu 12 památných stromů (11 dubů a 1 jilm) za obcí Stroupeč v místě zvaném Stroupeček nebo také U zámečku, kde v současnosti sídlí alternativní farma Ekozámeček Stroupeček[1] zaměřená mj. na permakulturu a buddhismus. Nejstarší dub (místními přezdívaný Vrakodávný veledub či Otec lesů) je uvnitř dutý a vyhořelý, má však obvod kmene v prsní výši 930 cm (známý Oldřichův dub na peruci má obvod kmene 750 cm).

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Chráněné území bylo vyhlášeno k ochraně vzácných druhů teplomilného hmyzu. Velmi příkré stráně jsou porostlé keři a ojedinělými stromy. Na části území se nachází bývalý sad. V minulosti zde pravděpodobně byly vinice a původní stepní flóra a fauna se udržovala hlavně na mezích. Vzhledem k tomu, že je toto území v současné době víceméně nevyužívané, postupuje zde nálet většinou plevelných dřevin. Geologický podklad tvoří miocenní jíly s vrstvou nadložných písků. Na území PP "Stroupeč" se vyskytuje celá řada vzácných a chráněných rostlin a na tuto vegetaci jsou vázány i vzácné druhy hmyzu. Území je obdobou stepních areálů jižní Moravy (Čejč, Mutěnice, Pouzdřany). Byla zde nalezena celá řada vzácných druhů brouků nosatců, mandelinek, krasců, střevlíků, vrubounů a dalších.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oficiální stránka farmy: http://stroupec.webnode.cz/o-nas/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLOUČEK, Zdeněk. Příroda okresu Louny. Louny: Okresní úřad Louny, 1995. 36 s. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]