Stromovka (České Budějovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stromovka
Rybník Bagr
Rybník Bagr
Lokalita České Budějovice 2, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stromovka je největší českobudějovický park o výměře 68 ha. Nachází se 5 minut chůze od centra města a slouží jako rekreační zóna. Od 6. prosince 1992[1] je chráněna jako významný krajinný prvek. Stromovka byla založena postupně asi v polovině 20. století, přičemž po určitém období nezájmu došlo v 90. letech ke zkvalitnění péče a udržovaný lesopark nyní slouží jako významné rekreační centrum.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Stromovka leží na západojihozápad od centra na západním břehu Vltavy, vklíněna mezi městskou zástavbu. Severní okraj lemuje ulice Na Zlaté stoce, ulice Na Dlouhé louce ohraničuje východ a z jihu park končí podél Litvínovické a Pod Stromovkou.

Flora a fauna[editovat | editovat zdroj]

Při založení parku byly vysázeny zejména rychlerostoucí dřeviny (topol kanadský, bříza bělokorá, olše lepkavá a nějaké vrby), podíl dlouhověkých dřevin je omezený, nicméně postupně roste, jak jsou od počátku 90. let používány při nahrazování „dosluhujících“ primárních porostů. Za vhodný cílový porost se považují zejména lípa malolistá, dub letní, buk lesní a javory klen a mléč. Na devadesátá léta také připadá počátek kosení a opečovávání lučních porostů a úprava rybníku Bagr v koupaliště s ostrovem, na němž se pořádají táboráky. V parku lze nalézt ovsíkové, bezkolencové a mokřadní louky. Se zlepšujícím se stavem parku roste počet nalézaných druhů hub (téměř 300 druhů v roce 1997) a hnízdících ptáků (přes 400 hnízdících párů z asi 50 druhů v témže roce).

Z neobvyklých nebo chráněných ptáků zde hnízdí např. holub hřivnáč, drozd kvíčala, žluva hajní, žluna zelená, dlask tlustozobý, strakapoud malý, čečetka zimní etc.

Sport a kultura[editovat | editovat zdroj]

Park je protkaný sítí asfaltových i nezpevněných stezek, které s oblibou využívají cyklisté i inline bruslaři a centrum města se Stromovkou spojuje cyklotrasa F.[2] Pro mladší děti bylo ve východní části parku vybudováno tzv. Oranžové hřiště, starší využívají asfaltových hřišť na volejbal a basketbal. Rybník Bagr umožňuje sportovní rybolov.

Ve Stromovce se do roku 1998 každoročně pořádalo dřevosochařské sympozium, jehož některé výsledky dosud zdobí plochy parku, několik plastik však již muselo být kvůli bezpečnosti odstraněno. V roce 2008 byla tradice obnovena na Sokolském ostrově v centru města a podle vyjádření odboru kultury město nevylučuje, že se sochy z dalších ročníků mohou instalovat opět do Stromovky.

Nedaleká sportovní hala Stromovka poskytuje zázemí pro sportovní akce i kulturní události.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Encyklopedie Českých Budějovic. 2., opravené a rozšířené vyd. České Budějovice: Statutární město České Budějovice a NEBE s. r. o., 2006. ISBN 80-239-6706-1. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.budweb.cz [online]. [cit. 2005-11-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-05-05. 
  2. http://www.c-budejovice.cz/CZ/02/Sport_OUPA/BikeWays.htm