Stravovací návyky pravěkého člověka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pračlověk a jídlo jsou spojeni nedělitelně podmínkami života, jak probíhal v době kamenné.

Pračlověk (např. příslušník kultury starší fáze mladého paleolitu, tzv. Aurignacienu[1]) se živil různou kořistí kterou ulovil, mezi ulovenou kořist patřil např. mamut[1]. Živil se i plody z lesů, srnkami, jeleny, divokými kanci a jinou masitou zvěří. Za účelem lovu zvěře si lidé zhotovovali jednoduché zbraně, např. kyj, šípy nebo kopí. Mamuta pravěcí lidé zabili buď oštěpy (podle experimentální archeologie se zabodly až 20cm), a nebo jej zahnala jedna skupina lovců pod svah, ze kterého ho druhá skupina ukamenovala balvany. Kopání pastí je již dnes považováno za mýtus.[zdroj?]

Využití zbytků[editovat | editovat zdroj]

Torzo sošky Venuše

Maso z mamuta snědli a jeho srst použili jako oblečení[zdroj?]. Jako nit na oblečení použili šlachy. Jehly byly kostěné podobně jako některé hroty šípů. Mnoho kostí je archeology nalézáno nevyužito v odpadních jamách, nicméně z některých vznikly prvotní umělecká díla (paleolitické sošky „Venuší“[2]) a též unikátní pomůcky k orientaci pravěkých lidí v čase a prostoru.

Sběr[editovat | editovat zdroj]

Mezi významné zdroje obživy pravěkých lidí patřil sběr plodů, kořínků apod. Podle Richarda E. Leakeye to byl dokonce rozhodující faktor hominizace. Bylo nutno shromažďovat nasbíraný materiál do schránek, které nosili lidé při sobě.[3] V této souvislosti nutno zmínit tzv. precision grip, schopnost dokonalé opozice palce vůči ostatním prstům, která nasvědčuje o vrozené dispozici lidí ke sběru, porovnáme-li ji s příbuznými zvířaty (Chvostani rodu Pithecia z Jižní Ameriky[4] a pavián dželada z Afriky[5]), která také sbírají plody či semena.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Carved and Drawn Prehistoric Maps of the Cosmos
  2. MORÁVEK, Milan; MENERT, Evžen. Otázky vzniku a povahy psychiky. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1965. S. 72. Přehled vložený za touto stranou. 
  3. Leakey, Lewin: Lidé od jezera (1978)
  4. DOBROUKA, Luděk J. Poloopice a opice. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1979. 
  5. MAZÁK, Vratislav. Jak vznikl člověk. Praha: Práce