Chceme světlo!

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Strahovské události)
Skočit na: Navigace, Hledání

Chceme světlo, chceme více světla bylo hlavní heslo průvodu cca 2000 studentů ze strahovských kolejí, který se na protest proti výpadkům elektřiny na vysokoškolských kolejích konal v Praze 31. října 1967.[1] V říjnu 1967 byl chladný podzim a na kolejích se netopilo.

Proto si studenti instalovali na pokojích elektrické vytápění vyrobené z topných spirál do žehličky. To ovšem nemohla vydržet elektrická instalace v kolejích a proto docházelo k výpadkům elektřiny. To se opakovalo několik dní. Jednoho dne "přeskočila mezi studenty jiskra", veliká skupina se shromáždila v prostoru mezi kolejemi a vyrazila směrem na Pohořelec. Po cestě míjeli objekt vojenských skladů a vrátný odtud volal SNB. Studenti směřovali do centra města směrem na Hrad, ale nakonec čelo průvodu zamířilo do Nerudovy ulice. Dole v Nerudově ulici už čekalo několik aut SNB a příslušníci z průvodu vtáhli do aut několik studentů. Ostatní studenti se vrátili na Strahov. SNB propustili všechny studenty až na dva. Na Strahově, v místech, kde končil trolejbus zůstalo asi 15 vozů Volha s příslušníky SNB a v nich byli ti zadržení studenti. Větší skupina studentů stála proti autům SNB a žádala propuštění svých kolegů. Mezitím SNB povolala pohotovostní jednotku mladých příslušníků z Hrdlořez, kteří měli zjevnou chuť studenty mlátit. Když dorazili na Strahov, nastal masakr. Příslušníci SNB mlátili studenty „hlava nehlava“, nerozlišujíc v nastalé tmě demonstranty od studentů vracejících se ze studoven v Praze v Klementinu. Vnikli i do některých kolejí (blok 3 a 4), u jednoho z těchto bloků rozmlátili dveře. Brutalita SNB měla ve veřejnosti odezvu a proto přišel v následujících dnech na Strahovské koleje zásah studentům vysvětlovat Martin Vaculík, tajemník městského výboru KSČ v Praze, avšak bez většího úspěchu. Některé jeho výroky, např. "My víme, jaké světlo chcete!", nebo "Soudruzi, když jsme my za první republiky protestovali, taky jsme někdy utržili nějakou ránu" se staly legendárními. V době besedy příslušníci SNB na Smíchově "u tanku" (dnes stanice Švandovo divadlo) odkláněli trolejbusovou dopravu, aby se na jednáni s Martinem Vaculíkem dostalo co nejméně lidí. SNB tehdy porušila uznávanou akademickou svobodu[zdroj?] - ani tehdy totiž nebylo zvykem, aby uniformovaná a pendreky opatřená bezpečnost vstupovala do kolejí, menz a škol. Někteří studenti byli zraněni nebo donuceni odejít ze studia. Událost, známá pod názvem „Strahovské události“, však pronikla do tehdejších médií a zásah odsoudili akademičtí hodnostáři i veřejnost. (Masarykovské názory studentů se dostávaly do přímého konfliktu s jeho názory, svobodná vůle člověka, nepotřebnost lidových milicí, porušení akademické svobody veřejnou i státní tajnou bezpečností při potlačování studentských nepokojů, možnost drobného soukromého podnikání a vyslovení kritických myšlenek). Tím byla oslabena v souvislostech se sjezdem československých spisovatelů pozice tehdejšího vedení KSČ v čele s prezidentem republiky Antonínem Novotným a demonstrace se stala jednou z předzvěstí Pražského jara 1968.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NOVÁK, František. Před 40 lety studenti protestovali kvůli elektřině. iHNed.cz [online]. 2007-10-29 [cit. 2013-10-31]. Dostupné online. ISSN 1213-7693.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]