Strákarnir okkar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Strákarnir okkar
Země Island Island
Jazyk islandština
Délka 85 min
Žánr drama / komedie
Scénář a režie Róbert Ingi Douglas
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Björn Hlynur Haraldsson
Helgi Björnsson
Arnmundur Ernst Björnsson
Lilja Nótt Þórarinsdóttir
Hudba Barði Jóhannsson
Mínus
Kamera Magni Ágústsson
Střih Ásta Briem
Róbert Ingi Douglas
Výroba a distribuce
Premiéra Island 2. září 2005
Strákarnir okkar na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strákarnir okkar (tj. Naši chlapci) je islandský hraný film z roku 2005, který režíroval Róbert Ingi Douglas podle vlastního scénáře. Film pojednává o coming outu v prostředí fotbalu. Snímek byl v ČR uveden v roce 2007 na filmovém festivalu Febiofest pod názvem Vyautovaná jedenáctka.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Ottar Thor je hvězdný hráč vrcholového fotbalového klubu KR. Během rozhovoru s novináři a před spoluhráči v kabině nečekaně oznámí, že je gay. Jeho otec, také je trenérem mužstva, je šokován a má obavy o svou pověst. Po Ottarově coming outu už s ním spoluhráči nechtějí hrát klub ho vyloučí, protože se obává o svou image. Také jeho bývalá manželka Gugga tuto informaci těžce snáší, ani Ottarův mladistvý syn Magnus se s novou situací nemůže vyrovnat a otci se stále více odcizuje.

Jeho kamarád, který trénuje fotbalový tým se dvěma homosexuály v amatérské lize mu nabídne, aby přestoupil k nim. Ottar naváže s jedním ze spoluhráčů milostný vztah. V jeho novém týmu narůstají problémy. Heterosexuální hráči opouštějí klub a namísto nich přicházejí homosexuální fotbalisté, takže se změní na čistě gay tým. To má pro klub závažné důsledky, protože protihráči odmítají nastupovat k zápasům a mužstvo tak kontumačně vyhrává.

Mezitím, jak roste popularita gay týmu, představitelé klubu KR přehodnocují svůj názor na Ottara a přemýšlejí, jak ho získat zpět. Rozhodnou se uspořádat přátelské utkání mezi oběma týmy. Stadion je vyprodaný. Zápas sice končí 8:0 ve prospěch KR, ale i gayové svým způsobem vyhráli.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Björn Hlynur Haraldsson Ottar Thor
Helgi Björnsson Pétur
Arnmundur Ernst Björnsson Magnus
Lilja Nótt Þórarinsdóttir Gugga
Sigurður Skúlason Eiríkur
Lilja Guðrún Þorvaldsdóttir Ragnheiður
Jón Atli Jónason Orri
Björk Jakobsdóttir Lára
Damon Younger Brósi
Erlendur Eiríksson Alfreð