StoreOnce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Technologie StoreOnce je D2D řešením vyvinutým společností Hewlett-Packard. Jedná se o systémy určené pro zálohu dat do diskového prostoru, jenž využívá zabudovaný deduplikační algoritmus. Deduplikace zajišťuje, aby se stejná a nezměněná data zálohovala pouze jednou a šetřila se tak kapacita zálohovacích zařízení. Výhodou řešení StoreOnce je také možnost využít replikaci dat do vzdálené pobočky či datového centra, čímž se zajistí vysoká dostupnost a ochrana dat.

StoreOnce obvykle funguje společně se softwarem HP DataProtector, přičemž však není nutné využívat tento software, ale je možné řešení postavit nad konkurenčními firmami poskytujícími zálohovací software, například společnost EMC.

V současnosti existuje několik různých deduplikačních technologií lišících se především cílovou skupinou zákazníků a zařízením, na kterém běží. Na trhu můžeme nalézt řešení jak pro malé firmy, tak pro velká datová centra s objemy dat v řádu stovek TB až PB.

Princip deduplikace[editovat | editovat zdroj]

Deduplikace dat je metoda snižení požadavků na úložiště odstraněním redundantních dat, takže určitý datový obsah zabírá prostor na disku pouze jednou. Deduplikace dat zkoumá datové toky, které přicházejí do úložiště, kontroluje jejich obsah a aktivně odstraňuje nadbytečné kopie. Pokud se naleznou duplicitní data, jsou nahrazena ukazatelem na již uložený soubor údajů, a vlastní data jsou zahozena, neboli "de-duplikována".

Jak funguje StoreOnce

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]