Stolní kalendář

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stolní kalendář je oblíbená varianta kalendáře (lat. calendarium, od calendae, původně svátky novoluní) používaná v domácnostech i v kancelářích. Funkcí stolního kalendáře je orientace v čase, v událostech a ve jmenných svátcích, v plánování a v organizaci úkolů. Součástí kalendária bývá jmenné kalendárium.

Stolní kalendář tvoří titulní strana, několik stránek s kalendáriem na daný a na příští rok, takzvaný organizér, prostor pro poznámky, jmenný přehled svátků, případně další užitečné informace. Kostrou stolního kalendáře je pak grafický rozvrh dní, týdnů a měsíců na daný rok. Kalendárium je nejčastěji řádkové, týdenní. Jednotlivé stránky se většinou skládají z ilustračního obrázku, kalendária, jmenného kalendária a prostoru pro poznámky.

Výraznou přidanou hodnotu dodává stolním kalendářům redakční obsah. Mezi nejoblíbenější druhy stolních kalendářů patří plánovací a pracovní, mezi nejoblíbenější témata zase recepty, receptáře, tipy na cestování, kreslené vtipy a podobně. V rámci kalendária je možné umístit i užitečné informace a termíny, které se týkají například daňových či účetních povinností nebo jiných profesních oblastí. Stolní kalendáře jsou často využívanými nosiči charitativních informací. V rámci zásad trvalé udržitelnosti jsou ideálním produktem pro výrobu z recyklovaného materiálu.

Stolní kalendář je praktický svým knihařským zpracováním, kterému se říká stojánek. Ten je ve tvaru trojúhelníku opatřený spirálou pro plynulé otáčení stránek a uzpůsobený tak, aby jej bylo možné stabilně postavit na stůl a zároveň vzít do ruky pro psaní poznámek. Stojánek je vyrobený z kartonu nejčastěji dvěma způsoby: s plným dnem nebo se zámkem. Velmi často se používá jako prostor pro reklamní přítisk, který se provádí do volného prostoru na podkladový karton pod listy kalendáře. Ve výjimečných případech také na celou vnější plochu stojánku.

Stolní kalendář s přítiskem lze použít jako estetický a praktický reklamní dárek.

historie a zajímavosti o kalendáři tisk vlastního kalendáře online pro uživatele aktuální témata, formáty a dárky pro firmy