Stezkou po stopách dobrého vojáka Švejka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stezkou po stopách dobrého vojáka Švejka
Szlak sladami szwejka cm01.jpg
Základní informace
Lokalizace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stezka „Po stopách příhod dobrého vojáka Švejka/Szlak śladami dobrego wojaka Szwejka“ je mezinárodní cyklotrasa. Vede ze slovenského Humenného přes Medzilaborce a skrze hraniční přechod v obci Radoszyce, pokračuje dále do Polska přes Sanok až do dalšího hraničního přechodu v Krościenku, zda cyklotrasa poprvé vstupuje na Ukrajinu, kde dále pokračuje přes Chyriv a Dobromyl zpět do polského Przemyślu a následně podruhé zpátky na Ukrajinu do Lvova právě po místech, která popsal Jaroslav Hašek v románu Osudy dobrého vojáka Švejka.

Polská část z Radoczyc do Krościenka byla oficiálně otevřena v říjnu r. 2004 a dostala oficiální označení R-63. Značení cyklotrasy je zelené ale dále je doplněno žluto-černými značkami (barvy habsburského rodu), na trase je umístěno cca 20 informačních tabulí informujících o Švejkově pobytu a souvislosti s historií Haliče z dob Rakouska-Uherska. Dále ji též doplňuje cca 80 Švejkových citátů v týchž barvách.[1] Polská část cyklotrasy vede převážně po zpevněných cestách a měří cca 108 km.[2]

Slovenská část z Humenného přes Medzilaborce na hraniční přechod Radoszyce byla vyznačena v roce 2014. Měří 58 kilometrů a dostala oficiální číselné označení 5880. Je značena taktéž zelenou barvou. V plánu je další pokračování cyklotrasy směrem do Maďarska.[3]

Ukrajinská část navazuje na polskou část trasy a vede od hraničního přechodu v Krościenku přes Chyriv a Dobromyl zpět do Polska aby se následně vrátila zpátky na Ukrajinu a vedla směrem do Lvova.

Ačkoliv se celá trasa snaží věrně kopírovat cestu Josefa Švejka, mezi Lupkovským průsmykem a Sanokem se skutečná trasa od té literární odchyluje - Švejk ji v románu projel vlakem. Pro cyklisty je trasa vedena alternativní cestou údolím řek Oslawy a Oslawicí. Podobně je to i u trasy z Przemyślu přes Chyriv do Lvova, kterou Švejk také zdolal vlakem.

Po cestě můžete najít v Humenném a Medzilaborcích na nádražích a dále v Sanoku, Przemyślu, Dobromylu[4] a ve Lvově v centrech měst Švejkovy sochy. O víkendech během července a srpna navíc můžete využít speciální přímý vlakový spoj Voják Švejk/Wojak Szwejk, který jednou denně spojuje Rzeszów a Medzilaborce. V sobotu toto spojení ještě doplňuje vlak z Medzilaborců do Sanoku a zpět. Ve vlacích je možnost přepravy kol.[5].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 4tour [online]. Dostupné online. 
  2. Archivovaná kopie. Gmina Sanok [online]. [cit. 2018-10-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-10-24. 
  3. ZEMPLÍNČAN online [online]. 17.05.2014 [cit. 2018-10-23]. Roč. 2014. Dostupné online. 
  4. Generální konzulát České republiky ve Lvově [online]. [cit. 2019-03-08]. Dostupné online. 
  5. Archivovaná kopie. Železničná společnost Slovensko [online]. [cit. 2018-10-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-10-24. 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Szlak śladami dobrego wojaka Szwejka na polské Wikipedii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]