Stezka pravé a levé ruky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Termíny stezka pravé ruky a stezka levé ruky (také cesta pravé ruky a cesta levé ruky) označují dichotomii dvou soupeřících duchovních systémů, jejichž konkrétní významy se v průběhu dob měnily. V dnešní době jsou oba termíny spjaty převážně s mystikou a mystickými směry.

Moderní definice stezky pravé ruky zdůrazňují duchovnost, přísné plnění morálních pravidel a uctívání božstev. Cílem systémů stezky je sjednocení s božstvem nebo dosažení božství. Stezka pravé ruky potlačuje individualitu ve prospěch ostatních, podporuje altruismus. Ke stezce pravé ruky se řadí většina obvyklých náboženství, například konfucianismus.

Naproti tomu stezka levé ruky zdůrazňuje rozvoj a ochraňování vlastního já, soustřeďuje se na světštější a pozemštější cíle, zdůrazňuje konkrétní cíle a osobní sílu před abstraktními duchovními znalostmi. Smyslem stezky levé ruky je individualita. Typickým směrem stezky levé ruky je satanismus, patří k nim ale i některé formy buddhismu a taoismu, přestože většina směrů těchto náboženství se řadí ke stezce pravé ruky.

Termíny pochází z hinduistického tantrismu. V západní mystice je poprvé užívala Helena Petrovna Blavatská.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Left-Hand Path and Right-Hand Path na anglické Wikipedii.