Steven Bradbury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Steven John Bradbury
Datum narození 14. října 1973 (46 let)
Místo narození Camden, Sydney, Austrálie
Výška 178 cm
Váha 80 kg
Rychlobruslařská kariéra
Specializace 3000 a 5000 m
Status bývalý
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Short track na ZOH
zlato 2002 Salt Lake City 1000 m
bronz 1994 Lillehammer štafeta
Mistrovství světa
zlato 1991 Sydney štafeta
stříbro 1994 Guildford štafeta
bronz 1993 Peking štafeta

Steven John Bradbury (* 14. října 1973 v Camden, Sydney) je bývalý australský shorttrackař. Do povědomí široké sportovní veřejnosti se zapsal především nečekaným vítězstvím na Zimních olympijských hrách 2002 na kilometrové trati a hlavně způsobem, jakým ho dosáhl.

Závodní kariéra[editovat | editovat zdroj]

V devadesátých letech byl členem úspěšných australských štafet na vrcholných světových podnicích. Především byl u zisku bronzové medaile štafety na olympiádě 1994 v Lillehammeru a také má kompletní medailovou sbírku z mistrovství světa na krátké dráze (zlato 1991, stříbro 1994, bronz 1993), vždy ze štafetového závodu. Nebyl tedy zcela neznámým závodníkem, nepatřil však k favoritům v individuálních závodech. Na Hrách v roce 1998 například vypadl v závodech na 500 i 1000 metrů po kolizích s jinými závodníky a obsadil 19. resp. 21. místo.

V září 2000 utrpěl při závodě vážné zranění, když se snažil vyhnout soupeři, který před ním upadl, a sám narazil hlavou do bariéry kolem trati. Utrpěl zlomeninu 4. a 5. krčního obratle. Lékaři mu tehdy řekli, že nebude schopen vrátit se na led. Bradbury však toužil odčinit neúspěch z individuálních závodů na předchozích olympiádách a dokázal se připravit na další hry v roce 2002 v Salt Lake City. Tam v závodě na jeden kilometr dostal hned v rozjížďce silné soupeře – domácího favorita Apolo Ohna a světového šampiona Kanaďana Marca Gagnona. Skončil za nimi třetí, přičemž postupovali jen první dva. Kanaďan však byl dodatečně diskvalifikován a tak se Bradbury posunul na druhou postupovou příčku. Od semifinále, kde rovněž nebyl favoritem, zvolil vyčkávací strategii a držel se s odstupem na posledním místě. Avšak tři ze čtyřech jeho soupeřů po vzájemné kolizi upadli a tak skončil opět na druhém, postupovém místě. Stejnou taktiku použil i ve finále. Tam dokonce v poslední zatáčce upadli všichni čtyři jeho soupeři a on se pohodlně doklouzal k vítězství.[1] Byla to první zlatá olympijská medaile ze zimních her nejen pro Austrálii, ale pro sportovce z jižní polokoule vůbec. Po těchto hrách ukončil aktivní kariéru.

Zranění[editovat | editovat zdroj]

Ve své kariéře utrpěl několik závažných zranění. Kromě zmíněné zlomeniny krčních obratlů byla nejzávažnějším z nich řezná rána pravého stehna, při které ztratil více než polovinu své krve a vyžádala si 111 stehů. Utrpěl ji v roce 1994 během závodů Světového poháru.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Australská pošta vydala čtyři dny po jeho triumfu 45-centovou známku s jeho portrétem, navazující na sérii známek oslavujících australské olympijské vítěze z domácích letních her 2000 v Sydney.

V roce 2007 byl oceněn australským řádem Order of Australia a ve stejném roce uveden do Síně slávy australského sportu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Steven Bradbury (speed skater) na anglické Wikipedii.

  1. SÁRA, Robert. Salt Lake City 2002: Mít z pekla štěstí, to v Austrálii znamená být jako Bradbury. iDNES.cz [online]. 2010-01-25 [cit. 2018-12-04]. Dostupné online.