Stephan von Jovanovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stephan von Jovanovič
Stephan von Jovanovič
Stephan von Jovanovič
Narození 5. ledna 1828
Gospić
Úmrtí 8. prosince 1885 (ve věku 57 let)
Zadar
Povolání voják
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stephan svobodný pán von Jovanovič, také znám jako Stjepan Jovanović (5. ledna 1828, Pazariske, Chorvatsko8. prosince 1885, Zadar, Chorvatsko) byl rakouský vojenský velitel.

Vojenská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jovanovič vstoupil 1845 do rakouské armády a bojoval 18481849 pod Radeckým v Itálii. Roku 1850 byl přeložen do generálního štábu a později působil jako pobočník generála Rodicha na jihu Dalmácie.

Mezi 1861 a 1865 pracoval jako generální konzul Rakouska v Sarajevu. Jako vynikající znalec Bosny, Hercegoviny i Černé Hory byl povolán zpět do armády roku 1865 v hodnosti plukovníka a o rok později se vyznamenal na italském bojišti pod arcivévodou Albrechtem. Roku 1869 v době dalmatského povstání obdržel Jovanovič velení horské brigády v Kotoru (Cattaro) a svou rozumnou pasivitou přispěl ke smírnému urovnání. Roku 1875 povýšen do stavu svobodných pánů a 1876 jmenován podmaršálkem. O rok později se ujal velení 18. divize se sídlem ve Splitu (Spalato) a následujícího roku byl vrchním velitelem při obsazení Hercegoviny rakouskou armádou. Celou zemi obsadil během několika dní s nepatrnými ztrátami. Akce byla odborníky hodnocena jako velmi dobře provedená. V Hercegovině zůstal jako vojenský velitel země. Nakonec působil jako místodržitel v Dalmácii a vojenský velitel Zadaru. Tam také 8. prosince 1885 zemřel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]