Stefan Wyszyński

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stefan Wyszyński
Narození 3. srpna 1901
Zuzela
Úmrtí 28. května 1981 (ve věku 79 let)
Varšava
Místo odpočinku Bazilika svatého Jana Křtitele
Povolání katolický kněz
Ocenění Řád bílé orlice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stefan Wyszyński [stefan vyšyňski] (3. srpna 190128. května 1981) byl arcibiskupem Varšavy a Hnězdna, kardinálem, polským primasem, služebníkem Božím, obráncem lidské důstojnosti a lidských práv.

Život[editovat | editovat zdroj]

pomník ve Varšavě

V roce 1920 vstoupil do semináře ve Włocławku a po čtyřech letech studií byl vysvěcen na kněze. V letech 19251929 pokračoval ve studiích na Katolické univerzitě v Lublinu, která zakončil doktorátem. Po vypuknutí druhé světové války se ukrýval před gestapem.

Po skončení války se vrátil zpět do Włocławku, kde reorganizoval seminář a zastával funkci rektora. Roku 1946 ho papež Pius XII. jmenoval lubliňským biskupem. Do svého biskupského erbu dal slova „Soli Deo“ (Jedinému Bohu). Služba Bohu samotnému skrze Marii byla patrná v celém jeho životě.

Po smrti kardinála Augusta Hlonda roku 1948 byl Wyszyński jmenován arcibiskupem metropolitou hnězdněnským a varšavským, primasem Polska. Roku 1953 ho papež Pius XII jmenoval kardinálem.

Na počátku padesátých let, v období napětí mezi polskou vládou a církví, nechaly komunistické orgány kardinála Wyszyńského uvěznit – zběžně: v Rychwałdě Królewském, Stoczku Warmińském, Prudniku a Komańczi. Na posledním místě své izolace 16. května 1956 napsal text Jasnohorské sliby národa polského (Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]