Stefan Wyszyński

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stefan Wyszyński
Čenstochová, socha kardinála
pomník ve Varšavě

Stefan Wyszyński [stefan vyšyňski] (3. srpna 190128. května 1981) byl arcibiskupem Varšavy a Hnězdna, kardinálem, polským primasem, služebníkem Božím, obráncem lidské důstojnosti a lidských práv.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1920 vstoupil do semináře ve Włocławku a po čtyřech letech studií byl vysvěcen na kněze. V letech 19251929 pokračoval ve studiích na Katolické univerzitě v Lublinu, která zakončil doktorátem. Po vypuknutí druhé světové války se ukrýval před gestapem. Po skončení války se vrátil zpět do Włocławku, kde reorganizoval seminář a zastával funkci rektora. Roku 1946 ho papež Pius XII. jmenoval lubliňským biskupem. Do svého biskupského erbu dal slova „Soli Deo“ (Jedinému Bohu). Služba Bohu samotnému skrze Marii byla patrná v celém jeho životě.

Po smrti kardinála Augusta Hlonda roku 1948 byl Wyszyński jmenován arcibiskupem metropolitou hnězdněnským a varšavským, primasem Polska. Roku 1953 ho papež Pius XII jmenoval kardinálem.

Na počátku padesátých let, v období napětí mezi polskou vládou a církví, nechaly komunistické orgány kardinála Wyszyńského uvěznit – zběžně: v Rychwałdě Królewském, Stoczku Warmińském, Prudniku a Komańczi. Na posledním místě své izolace 16. května 1956 napsal text Jasnohorské sliby národa polského (Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego).

Literatura[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]