Stefán Karl Stefánson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stefán Karl Stefánsson
Narození10. července 1975
Hafnarfjörður, IslandIsland Island
Úmrtí21. srpna 2018 (ve věku 43 let)
IslandIsland Island
Příčina úmrtírakovina žlučovodu
Alma materIceland Academy of the Arts
Povoláníherec, zpěvák a televizní herec
ChoťSteinunn Ólína Þorsteinsdóttir (2002–2018)
PříbuzníMagnús Ólafsson (strýc)
Hörður Magnússon (bratranec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Stefán Karl Stefánson (10. července 197521. srpna 2018) byl herec a zpěvák Islandského původu známý především díky roli Robbieho Rottena v dětském seriále LazyTown.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Kariéra Stefána Karla Stefánsona začala v roce 1994, kdy pracoval jako loutkář pro televizi.

Později ho Magnus Schevinge pozval, aby ztvárnil jednu z postav v druhé hře LazyTown. Scheving vytvořil hry kvůli jeho obavám z mladší generace Islandu, která postrádala dostatečné fyzické cvičení. Stefán Karl vysvětlil, že "[Scheving] chtěl, aby děti byly zdravější, a tak vytvořil muzikál LazyTown. Po počátečním úspěchu s muzikálem se Nickelodeon nakonec dohodl s tvůrci LazyTownu, aby vysílal prvních 40 epizod spolu se speciálním studiem postaveným na Islandu. Během prvních let počátkem roku 2000, Stefán Karl zpočátku neuměl anglicky.

Nemoc a smrt[editovat | editovat zdroj]

Stefán Karl oznámil v říjnu 2016, že byl diagnostikován s cholangiokarcinomem. Následně byla vytvořena kampaň GoFundMe, spisovatelem LazyTownu Markem Valentimem, aby zaplatil své životní náklady, když se stal příliš nemocným k práci. Kampaň byla popularizována různými uživateli služby YouTube, kteří nahráli parodie díla Stefana Karla, což vedlo k tomu, že se skladby "We are Number One" a "The Mine Song" z LazyTownu stávají internetovým memem. V srpnu 2017 uvedl Stefán Karl, že je v remisi. Na své kampani GoFundMe objasnil, že zatímco jeho metastázy byly odstraněny po úspěšné operaci jater v červnu 2017, byl stále nemocen a odmítl další adjuvantní terapii.

V březnu 2018 byl Stefán Karl diagnostikován s neoperovatelným cholangiokarcinomem a uvedl, že podstupuje chemoterapii k prodloužení života. V dubnu 2018 oznámil, že se osobně rozhodl přerušit chemoterapii a ukončil všechny své účty na sociálních sítích.

Zemřel 21. srpna 2018 ve věku 43 let. Jeho žena uvedla, že "podle přání Stefána nebude žádný pohřeb".

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]