Přeskočit na obsah

Statilia Messalina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Statilia Messalina
Portrét
Statilia Messalina, třetí manželka císaře Nerona
Doba vlády669. června 68
Narození30 (podle greg. kalendáře)/35 (podle jul. kalendáře)
Úmrtípo roce 68
Řím
PředchůdcePoppaea Sabina
NástupceGalerie Fundana
ManželéMarcus Julius Vestinus Atticus
Nero
PotomciMarco Giulio Vestino
Dynastiegens Statilia (narozena)
Julsko-klaudijská dynastie (sňatek)
OtecTitus Statilius Taurus Corvinus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Statilia Messalina (35 – po roce 68 Řím) byla římská patricijka,[zdroj?] císařovna a třetí manželka římského císaře Nerona.

Starověké prameny se o její rodině zmiňují jen málo, Suetonius však uvádí, že byla pravnučkou Tita Statilia Taura, římského vojevůdce, který byl za své vítězství oceněn triumfem a dvakrát se stal konzulem. Byla buď dcerou Tita Statilia Taura Corvina, který byl v roce 45 n. l. konzulem a který byl zapleten do spiknutí proti císaři Claudiovi,[1] nebo dcerou Corvinovy sestry Statilie Messalliny.[2] Její babičkou mohla být Valeria Messalina Corvina, jedna z dcer římského senátora Marka Valeria Messalla Corvina, který byl konzulem v roce 31 př. n. l.

Jejím čtvrtým manželem se stal konzul Marcus Julius Vestinus Atticus, kterému pravděpodobně porodila syna Marca Giulia Vestina (zemřel v roce 88 n. l.). Kolem roku 65 n. l. se stala milenkou císaře Nerona. V roce 66, po smrti císařovy druhé manželky Poppaey Sabiny, byl Vestinus donucen spáchat sebevraždu, aby se Nero mohl se Statilií oženit.

Ačkoli byla vtipná a intrikánská, byla mnohem méně okázalá než její předchůdkyně a na veřejnosti se držela spíše stranou. Byla jedním z mála dvořanů, kteří přežili pád Neronovy vlády. Po Neronově smrti jí Otho slíbil, že se s ní ožení. V roce 69 n. l. však spáchal sebevraždu.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Statilia Messalina na anglické Wikipedii.

  1. LIGHTMAN, Marjorie; LIGHTMAN, Benjamin. A to Z of Ancient Greek and Roman Women. [s.l.]: Infobase Publishing 433 s. Dostupné online. ISBN 978-1-4381-0794-3. (anglicky) Google-Books-ID: 2esYJJUETiYC. 
  2. Syme, R., Augustan Aristocracy, p. 377

Bibliografie

[editovat | editovat zdroj]
  • Syme, R., Augustan Aristocracy
  • Griffin, Miriam, Nero. The End of a Dynasty. Batsford, Londýn, 1984
  • Raepsaet-Charlier M.-Th., Prosopographie des femmes de l'ordre sénatorial (Ier-IIe siècles), 2 vol., Louvain, 1987, 360 ff.
  • Zanker, P, Fittschen, K., Katalog der römischen Porträts in den Capitolinischen Museen und den anderen kommunalen Sammlungen der Stadt Rom, Mainz am Rhein, 1983, 75, Taf.93.94.
  • Annals
  • Životopisy dvanácti císařů
  • Satiry

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
Římská císařovna
Předchůdce:
Poppaea Sabina
669. června 68
Statilia Messalina
Nástupce:
Galerie Fundana